Spolek Nechorští vinaři v závěru roku bilancuje

Zpravodaj 4/2019:  Naše dobrovolné uskupení, jehož hlavním cílem je propagace vinařství a vinohradnictví, jakož i popularizace našich sklepních uliček v Nechorách, oslaví v lednu 2020 páté výročí od svého založení.

Letos jsme se poprvé scházeli nejen pracovně, ale vyrazili jsme i na výlet.  Podívat se, jak se „to dělá jinde“. První květnovou sobotu jsme se vypravili do rakouského Spitzu na tamější vyhlášené Wachau Wine Spring. Prožili jsme den mezi rakouskými vinaři v údolí Dunaje, okoštovali jejich specifické Veltlíny a Ryzlinky a vůbec jim nezáviděli jejich svažité vinice. Ochutnali jsme i červená vína od vinařů z Burgenlandu, kteří byli ve Wachau jako hosté.

V červnu jsme pak pořádali jubilejní 10. ročník putování K Nechorám do sklepa.  Prvních pět ročníků bylo pod hlavičkou Českého svazu zahrádkářů, dalších pět jsme realizovali již jako samostatný spolek. A že se nám daří oslovovat příznivce vína z celé republiky, dokládá rostoucí počet návštěvníků. Připomínám, že v červnu jich bylo 1225.

A protože je naším dlouhodobým cílem propagace vinařství ve všech ročních obdobích, zařadili jsme do naší činnosti novou akci, kterou jsme nazvali S vinařem u Nechor. Po dobu deseti prázdninových týdnů nacházeli návštěvníci v naší vinařské vesničce každý den nejméně dva otevřené sklepy. Využívali toho jak turisté a cykloturisté, tak ubytovaní v Nechorách. Ti si chválili, že konečně zde mají v podvečer kam vyrazit. Přestože do konce července byly podmínky nelehké, a to jak pro turisty, tak pro vinaře samotné, vyhodnotili jsme akci jako úspěšnou a již máme nachystaný rozpis služeb na rok 2020. Na našem webu se můžete podívat do seznamu vinařů, kdo kdy otevírá. Kolik bylo ve sklepech celkem návštěvníků, přesně nevíme, ale polepšíme se a v prosinci 2020 vám přineseme i tento údaj.

Na konci července jsme se bohužel rozloučili s milým přítelem, s jedním ze zakládajících členů našeho spolku, s panem Františkem Hromkem. Srdce mu dotlouklo, odešly síly, světlo věčné mu ale jistě svítí na cestu.

Na konci listopadu na 5. ročník K Nechorám do sklepa za mladým vínem přijelo nebo přišlo do Nechor 1083 hostů. Zaznamenali jsme meziroční nárůst 250 návštěvníků a jsme na to právem hrdí. Po celý den je v Nechorách provázel velmi čerstvý vítr, který nám vinařům působil značné problémy. Ne vždy mu odolaly i ukotvené předměty. Ale hosté byli spokojení, ve sklepech se vinaři nezastavili, bylo tam rušno po celý den a v mnohých i večer. Rovněž z pestré nabídky občerstvení si každý vybral. Příznivci vína se zúčastnili tradičních soutěží a do pozdních večerních hodin vydrželi zpívat a tančit s Kapelou starých časů.

K poradám o naší činnosti se scházíme pravidelně v pondělí ve sklepě u kolegy D. Melchrta podle potřeby, obvykle jednou měsíčně. Snažíme se, aby jednání byla věcná a pokud možno rychlá. To víte, všichni máme málo času. Na jednom z posledních letošních setkání jsme do spolku přijali dva nové vinaře. Tak snad přinesou nějaké nové, neotřelé nápady, které obohatí naši činnost.

Ještě jednou opakujeme výzvu pro místní provozovatele ubytovacích zařízení v Nechorách nebo v obci. Když nám pošlete základní údaje o svém ubytování s adresou vaší webové stránky, rádi tyto informace v sekci Ubytování zveřejníme na našem hojně navštěvovaném webu. Můžete tam nahlédnout, jak prezentace funguje. Informace posílejte na info@nechorstivinari.cz.

Na závěr děkujeme všem, kdo nás v naší činnosti pravidelně podporují. Obci Prušánky, pracovníkům obecního úřadu, členkám klubu důchodců, Jihomoravskému kraji a Vinařskému fondu. No a v neposlední řadě našim rodinám a přátelům, bez nichž by to nešlo.

Všem čtenářům přejeme klidné prožití adventního času, vánočních svátků a šťastný vstup do nového roku. A těšíme se na vás v Nechorách.

Michaela Hradilová, foto Martina Nešporová, Firma Pixelhouse