Nástroje pro usnadnění přístupu

Skip to main content

Junák – český skaut

www.junakmikulcice.cz/

Skauting, to jsou dvě základní věci – dobrá parta a dobrá příležitost. Jednak skupina lidí, přátel a kamarádů, jednak příležitost žít život dynamicky a smysluplně. Skauting je celosvětově největší výchovné hnutí pro děti a mladé lidi. Umožňuje jim žít a dělat věci společně a staví před ně příležitosti, které jsou zároveň zábavou a hrou, a zároveň cestou, jak poznávat nové věci. Skauting dává do života řadu sociálních dovedností – schopnost mluvit před lidmi a schopnost naslouchat, schopnost být otevřený vůči druhým, schopnost spolupracovat. Skauting učí umět se o sebe postarat, brát život do vlastních rukou, postavit se na vlastní nohy, převzít odpovědnost za to, co se se mnou a s mým životem děje. Ve skautingu se lidé učí hledat smysluplnost toho, co dělají – kam nasměrovat svůj život a proč. Skauting je příležitost vstoupit do dospělosti jako člověk, který ví o svých kvalitách i o tom, proč nebýt sám, proč být součástí týmu. Člověk, který ví, co chce, a aktivně jde za tím.

Prušánky spadají pod skautské středisko Mikulčice, spolu s obcemi Mikulčice a Lužice. Skauting v Prušánkách byl založen v 90. letech minulého století. Za svoji existenci se naše klubovna několikrát stěhovala, měnily se názvy oddílů a také členové. Momentálně působíme jako oddíl Rákosníčci – družinka Pelirocho, která se schází jednou týdně v  klubovně zapůjčené OÚ Prušánky. Mezi tradiční akce, které pořádáme, patří např. dětský karneval, bicykliáda, drakiáda a další. Nedílnou součástí jsou také společné akce všech oddílů střediska ze všech sdružených vesnic, z nichž asi největší akcí je prázdninový letní tábor na Vysočině v obci Polnička nedaleko Žďáru nad Sázavou.

kontakt: Zdeněk Krist, email: zdena.krist@seznam.cz

Skauti Mikulčice 1/2020

Skauti Mikulčice 1/2020

Zpravodaj 1/2020: Letošní dětský karneval se konal v neděli na začátku března a velmi nás potěšila velká účast dětí a jejich doprovodu. V maskách či bez masek si karnevalovou pohodu přišlo užít kolem devadesáti dětí a doprovázelo […]

Skauti Mikulčice 3/2019

Skauti Mikulčice 3/2019

Letní skautský tábor – to je synonymum pro: Vysočina, dobrodružství, kamarádi, několik týdnů bez rodičů ve stanu, jídlo z ešusu anebo hromadné škrábání brambor pro padesát hladových krků. Letošní „Zmijovka“ proběhla […]

Dětský karneval 2019

Dětský karneval 2019

Zpravodaj 1/2019: Mickey Mouse, Minnie Mouse, Pluto, sněhulák Olaf, Sněhurka… a další karnevalové masky jste mohli potkat na tradičním dětském karnevalu v Prušánkách. Ten se letos konal na začátku února a v kulturním domě se potkalo […]

Video: V Prušánkách si děti užily odpoledne v Disneyho světě!

Video: V Prušánkách si děti užily odpoledne v Disneyho světě!

www.rtvj.cz: Batman, kovboj a spousta princezen zaplnili sál prušáneckého kulturního domu a proměnili ho na to nejzábavnější centrum pro děti. Tématický karneval je už pravidelnou součástí zdejšího kulturního roku a na jeho oblíbenosti má velkou […]

Skauti Mikulčice

Skauti Mikulčice

Zpravodaj 3/2018: I letošní prázdniny se nemohly obejít bez největší skautské akce a tou je letní skautský tábor  nedaleko vesnice Polničky na Vysočině. Na tomto táboře nedaleko Žďáru nad Sázavou se rozhodlo strávit červenec […]

Skaut Mikulčice

Skaut Mikulčice

Zpravodaj 2/2018: V květnu se vydali skauti z Prušánek spolu se skauty z Lužic a Mikulčic na pětidenní výpravu do Belgie. Konal se zde totiž Intercamp – sraz skautů a skautek v rámci mezinárodních měřítek. Akce byla pro […]

Skaut Mikulčice 1/2018

Skaut Mikulčice 1/2018

Na konci února zaplnily místní kulturní dům balonky, girlandy  a děti v těch nejrozmanitějších maskách. Každoroční dětský karneval tak mohl začít! I letos byl tematicky zaměřen – v duchu safari. A ač je to proti […]

Skautský letní tábor u vesnice Polnička na Vysočině

Skautský letní tábor u vesnice Polnička na Vysočině

Z činnosti skautu: Skaut Mikulčice Zpravodaj 3/2017: Letošní skautský letní tábor u vesnice Polnička na Vysočině se nesl ve stylu Vikingů. Děti, přestrojené v dobovém oblečení a rozdělené do družstev, prošly různými disciplínami – od výroby […]

Dětský karneval 2017

Dětský karneval 2017

Zpravodaj 1/2017 Letošní dětský karneval, který proběhl 19. března, se nesl v duchu „ledového království“. Na place jsme tak mohli mimo jiné zahlédnout soba Svena, sněhuláka Olafa či princeznu Annu. Na děti čekalo vystoupení žongléra […]

Drakiáda 2016

Drakiáda 2016

Na začátku října se konalo tradiční podzimní pouštění vyrobených i zakoupených draků a dráčků. Po několika ročnících drakiády  nám letos konečně přálo počasí a foukal tak potřebný vítr pro naše draky. Všechny děti […]

Z činnosti skautu 3/2016

Z činnosti skautu 3/2016

Letošní tábor na Vysočině u vesnice Polnička se nesl v duchu závodním. Celotáborová hra měla název „Z Dakaru do Káhiry trabantem“. Děti byly rozděleny do několika závodních týmů, na začátku „celotáborovky“ si vyrobily dřevěnou maketu trabantu, se […]

Bicykliáda

Bicykliáda

Zpravodaj 2/2016: Nasadit helmu, šlápnout do pedálů a udržet balanc mezi kužely… Takové a další podobné úkoly čekaly na účastníky každoroční květnové bicykliády. I když nás letos bylo poskrovnu, na nadšené cyklisty čekaly všechny tradiční soutěže […]

Se skauty na paloučku u lesa

Se skauty na paloučku u lesa

Zpravodaj 1/2016: Nedělní odpoledne 13. března se Kulturní dům v Prušánkách proměnil na karnevalovský „palouček u lesa“. Na parketu tak spolu tančili lesní víly, divoženky, lesní zvířátka, ale také princezny, kašpárci či jahůdka. Děti si v průběhu […]

Videoreportáž: Na paloučku v Prušánkách

Videoreportáž: Na paloučku v Prušánkách

www.rtvj.cz: Pro nedělní (13. března) odpoledne se parket kulturního domu v Prušánkách proměnil na „palouček u lesa,“ což bylo tématem dětského karnevalu, který má v Prušánkách velkou tradici. Vítány tedy byly rozmanité masky rostlin, zvířátek, […]

Z činnosti skautu

Z činnosti skautu

Zpravodaj 4/2015: V říjnu se konala tradiční podzimní drakiáda, a i když nám počasí bohužel opět nepřálo, pár nadšenců přece jen bezvětří neodradilo a dorazilo s kupovanými nebo ručně vyrobenými draky na pole za kostel. Poté […]

Z činnosti skautu

Z činnosti skautu

Zpravodaj 3/2015: Letní skautský tábor – to je pro nás synonymum pro Vysočinu, dobrodružství, kamarády, čtrnáct dnů bez rodičů ve stanu, jídlo z ešusu anebo hromadné škrábání brambor pro padesát hladových […]

Junák Mikulčice

Junák Mikulčice

Zpravodaj z Prušánek 2/2015: V květnu letošního roku se konal další ročník tradiční dětské bicykliády. Přálo počasí – svítilo sluníčko – a tak dětem nebránilo nic v tom, dojet na svém kole a zúčastnit se her, […]

Z činnosti skautu: Karneval 2015

Z činnosti skautu: Karneval 2015

Zpravodaj z Prušánek 1/2015: V neděli 8. března se uskutečnil tradiční dětský karneval. Letos bylo zvoleno téma „vodního světa“, parket tedy zaplnili piráti, mořské panny, vodníci nebo loďky. Doplnili je ale také překrásné […]

Z činnosti skautu

Z činnosti skautu

Zpravodaj z Prušánek 4/2014: Jako každý rok, tak i letos, se mohly děti těšit na tradiční drakiádu na louce za kostelem. Letošní počasí sice bylo bez sluníčka a nebe plné mraků, vítr nám ale přál, […]

Z činnosti skautu

Z činnosti skautu

Prušánský Zpravodaj 1/2014 Tradiční dětský karneval Na začátku března se konal v kulturním domě tradiční dětský karneval, jaký už jsme dlouho, co se týče počtu dětí, nepamatovali. Kolem stovky dětí v originálních […]

Dětský maškarní ples (23. 2. 2013)

Dětský maškarní ples (23. 2. 2013)

Dětský karneval se konal krásného nedělního odpoledne 3. března 2013. Program nedělního odpoledne byl bohatý – dětem zatančila taneční skupina havajské tance, přetahovaly se na laně nebo si mohly zasoutěžit spolu s rodiči. […]

Den dětí (3. 6. 2012)

Den dětí (3. 6. 2012)

Každoročně pořádá obecní úřad ve spolupráci s místními hasiči a prušáneckými a mikulčickými skauty pro naše děti malou oslavu jejich svátku. V sobotu 2. června přišli rodiče se svými ratolestmi do parku u koupaliště. Tady už na ně […]

Skauti Mikulčice 1/2020

Skauti Mikulčice 1/2020

Zpravodaj 1/2020: Letošní dětský karneval se konal v neděli na začátku března a velmi nás potěšila velká účast dětí a jejich doprovodu. V maskách či bez masek si karnevalovou pohodu přišlo užít kolem devadesáti dětí a doprovázelo […]

Skauti Mikulčice 3/2019

Skauti Mikulčice 3/2019

Letní skautský tábor – to je synonymum pro: Vysočina, dobrodružství, kamarádi, několik týdnů bez rodičů ve stanu, jídlo z ešusu anebo hromadné škrábání brambor pro padesát hladových krků. Letošní „Zmijovka“ proběhla […]

Dětský karneval 2019

Dětský karneval 2019

Zpravodaj 1/2019: Mickey Mouse, Minnie Mouse, Pluto, sněhulák Olaf, Sněhurka… a další karnevalové masky jste mohli potkat na tradičním dětském karnevalu v Prušánkách. Ten se letos konal na začátku února a v kulturním domě se potkalo […]

Video: V Prušánkách si děti užily odpoledne v Disneyho světě!

Video: V Prušánkách si děti užily odpoledne v Disneyho světě!

www.rtvj.cz: Batman, kovboj a spousta princezen zaplnili sál prušáneckého kulturního domu a proměnili ho na to nejzábavnější centrum pro děti. Tématický karneval je už pravidelnou součástí zdejšího kulturního roku a na jeho oblíbenosti má velkou […]

Skauti Mikulčice

Skauti Mikulčice

Zpravodaj 3/2018: I letošní prázdniny se nemohly obejít bez největší skautské akce a tou je letní skautský tábor  nedaleko vesnice Polničky na Vysočině. Na tomto táboře nedaleko Žďáru nad Sázavou se rozhodlo strávit červenec […]

Skaut Mikulčice

Skaut Mikulčice

Zpravodaj 2/2018: V květnu se vydali skauti z Prušánek spolu se skauty z Lužic a Mikulčic na pětidenní výpravu do Belgie. Konal se zde totiž Intercamp – sraz skautů a skautek v rámci mezinárodních měřítek. Akce byla pro […]

Skaut Mikulčice 1/2018

Skaut Mikulčice 1/2018

Na konci února zaplnily místní kulturní dům balonky, girlandy  a děti v těch nejrozmanitějších maskách. Každoroční dětský karneval tak mohl začít! I letos byl tematicky zaměřen – v duchu safari. A ač je to proti […]

Skautský letní tábor u vesnice Polnička na Vysočině

Skautský letní tábor u vesnice Polnička na Vysočině

Z činnosti skautu: Skaut Mikulčice Zpravodaj 3/2017: Letošní skautský letní tábor u vesnice Polnička na Vysočině se nesl ve stylu Vikingů. Děti, přestrojené v dobovém oblečení a rozdělené do družstev, prošly různými disciplínami – od výroby […]

Dětský karneval 2017

Dětský karneval 2017

Zpravodaj 1/2017 Letošní dětský karneval, který proběhl 19. března, se nesl v duchu „ledového království“. Na place jsme tak mohli mimo jiné zahlédnout soba Svena, sněhuláka Olafa či princeznu Annu. Na děti čekalo vystoupení žongléra […]

Drakiáda 2016

Drakiáda 2016

Na začátku října se konalo tradiční podzimní pouštění vyrobených i zakoupených draků a dráčků. Po několika ročnících drakiády  nám letos konečně přálo počasí a foukal tak potřebný vítr pro naše draky. Všechny děti byly […]

Z činnosti skautu 3/2016

Z činnosti skautu 3/2016

Letošní tábor na Vysočině u vesnice Polnička se nesl v duchu závodním. Celotáborová hra měla název „Z Dakaru do Káhiry trabantem“. Děti byly rozděleny do několika závodních týmů, na začátku „celotáborovky“ si vyrobily dřevěnou maketu trabantu, se […]

Bicykliáda

Bicykliáda

Zpravodaj 2/2016: Nasadit helmu, šlápnout do pedálů a udržet balanc mezi kužely… Takové a další podobné úkoly čekaly na účastníky každoroční květnové bicykliády. I když nás letos bylo poskrovnu, na nadšené cyklisty čekaly všechny tradiční soutěže […]

Se skauty na paloučku u lesa

Se skauty na paloučku u lesa

Zpravodaj 1/2016: Nedělní odpoledne 13. března se Kulturní dům v Prušánkách proměnil na karnevalovský „palouček u lesa“. Na parketu tak spolu tančili lesní víly, divoženky, lesní zvířátka, ale také princezny, kašpárci či jahůdka. Děti si v průběhu […]

Videoreportáž: Na paloučku v Prušánkách

Videoreportáž: Na paloučku v Prušánkách

www.rtvj.cz: Pro nedělní (13. března) odpoledne se parket kulturního domu v Prušánkách proměnil na „palouček u lesa,“ což bylo tématem dětského karnevalu, který má v Prušánkách velkou tradici. Vítány tedy byly rozmanité masky rostlin, zvířátek, […]

Z činnosti skautu

Z činnosti skautu

Zpravodaj 4/2015: V říjnu se konala tradiční podzimní drakiáda, a i když nám počasí bohužel opět nepřálo, pár nadšenců přece jen bezvětří neodradilo a dorazilo s kupovanými nebo ručně vyrobenými draky na pole za kostel. Poté […]

Z činnosti skautu

Z činnosti skautu

Zpravodaj 3/2015: Letní skautský tábor – to je pro nás synonymum pro Vysočinu, dobrodružství, kamarády, čtrnáct dnů bez rodičů ve stanu, jídlo z ešusu anebo hromadné škrábání brambor pro padesát hladových […]

Junák Mikulčice

Junák Mikulčice

Zpravodaj z Prušánek 2/2015: V květnu letošního roku se konal další ročník tradiční dětské bicykliády. Přálo počasí – svítilo sluníčko – a tak dětem nebránilo nic v tom, dojet na svém kole a zúčastnit se her, […]

Z činnosti skautu: Karneval 2015

Z činnosti skautu: Karneval 2015

Zpravodaj z Prušánek 1/2015: V neděli 8. března se uskutečnil tradiční dětský karneval. Letos bylo zvoleno téma „vodního světa“, parket tedy zaplnili piráti, mořské panny, vodníci nebo loďky. Doplnili je ale také překrásné […]

Z činnosti skautu

Z činnosti skautu

Zpravodaj z Prušánek 4/2014: Jako každý rok, tak i letos, se mohly děti těšit na tradiční drakiádu na louce za kostelem. Letošní počasí sice bylo bez sluníčka a nebe plné mraků, vítr nám ale přál, […]

Z činnosti skautu

Z činnosti skautu

Prušánský Zpravodaj 1/2014 Tradiční dětský karneval Na začátku března se konal v kulturním domě tradiční dětský karneval, jaký už jsme dlouho, co se týče počtu dětí, nepamatovali. Kolem stovky dětí v originálních a překrásných […]

Dětský maškarní ples (23. 2. 2013)

Dětský maškarní ples (23. 2. 2013)

Dětský karneval se konal krásného nedělního odpoledne 3. března 2013. Program nedělního odpoledne byl bohatý – dětem zatančila taneční skupina havajské tance, přetahovaly se na laně nebo si mohly zasoutěžit spolu s rodiči. […]

Den dětí (3. 6. 2012)

Den dětí (3. 6. 2012)

Každoročně pořádá obecní úřad ve spolupráci s místními hasiči a prušáneckými a mikulčickými skauty pro naše děti malou oslavu jejich svátku. V sobotu 2. června přišli rodiče se svými ratolestmi do parku u koupaliště. Tady už na ně […]