Spolek Nechorští vinaři 2/2022

Pozvánka na 12. ročník akce K Nechorám do sklepa 25. června 2022

Již tradičně se třetí sobotu v červnu sešli v Nechorách ti, co mají rádi dobré víno. Akci pořádá Spolek Nechorští vinaři. Po loňské podzimní zrušené akci si na dobrém víně přijela pochutnat tisícovka milovníků vína z celé republiky i ze zahraničí.
Stejně jako v minulých ročnících se i letos do Nechor vypravili milovníci nejen vína, ale hlavně ti, kteří mají rádi příjemnou atmosféru vinných sklepů. Svoje sklepy otevřelo 21 vinařů a nabídlo návštěvníkům okolo 300 vzorků. Návštěvníci mohli ochutnávat vína nejen z loňské produkce, ale také z řady starších oceněných vín. Ti, kteří k nám jezdí pravidelně, využili pohostinnosti vinařů a měli možnost se u nich také ubytovat. Mnoho z nich posedělo v Nechorách už v pátek večer a atmosféra u sklepů byla vynikající. Ostatní využili ubytování v okolních obcích a mohli se dovézt naším Nechorským expresem, který zajišťoval svoz z Podivína, Hodonín a okolních obcí.
I když sobotní dopoledne nezačalo hezky a spustil se docela vydatný déšť, nikoho to neodradilo. Velkým a milým překvapením byli například cyklisté, kteří i přes nepřízeň počasí dorazili. Počasí se umoudřilo až po obědě a po dešti vykouklo sluníčko, které přilákalo ještě další návštěvníky, a proto jsme prodej vstupenek prodloužili až do tří hodin odpoledne. Našlo se i pár opozdilců, kteří přijeli až v pět hodin, ale i těm jsme vyšli vstříc a oni si mohli užívat dobrého vína a skvělé atmosféry Nechor, ke které přispěla i cimbálová muzika Šohaj. Ta hrála během odpoledne ve sklepech a od sedmi hodin pak v hlavním stanu.
Letošní novinkou byla vinotéka, do které všichni vinaři dodali svá vína a lidé si je mohli zakoupit přímo na místě u stanu.
Děkujeme za bezchybný výkon pokladníkům a pomocníkům z chasy a hlavně našim pomocnicím z řad místních seniorek u prodeje taštiček a minerálek, které ani déšť neodradil a prodávali schované pod deštníky venku před hlavní pokladnou.
Moc děkujeme za vstřícnost a přístup také pracovníkům obecního úřadu, kteří pomohli s přípravou, a hlavně s následným úklidem. A všem, kteří se zapojili do přípravy, organizace a  zajištění akce. No a dík patří hlavně vinařům, jejich rodinám a pomocníkům, bez kterých by akce K Nechorám do sklepa a další vůbec nebyly.

Otevřené sklepy jsme uskutečnili s podporou Vinařského fondu a Obce Prušánky. Poděkování patří také jim.

Od 30. 6. do 7. 9. jsou už tradičně denně od 14:00 do 19:00 hod. otevřeny v Nechorách nejméně dva sklepy členů našeho spolku. Cílem akce S vinařem u Nechor je oživit Nechory i v létě, kdy zde projíždí velká řádka turistů. Tak se stavte na dobré víno nebo jenom tak, na kus řeči s vinařem.

Zdeňka Laštůvková

…a trochu poezie

Tryzna za povětří

Nebyl to déšť

nebyl to sníh

jen něco

ulpělo mi na očích.

Snad pyl, že kvetly vinice

stín stromů

či přivřené okenice

třpyt stříbra z doliny na rybníce.

To něco ulpělo mi na řasách

a v dáli kdosi vzdych

to v polích modlila se Marie

na nás ty slzy padaly

pak na duhu jsme hleděli

a v tu chvíli věděli

že budeme sklízet, co jsme zaseli.

Z Nechorských bylin Pigi