Předhodová beseda u cimbálu 2021

Zpravodaj 3/2021: Po loňské pauze způsobené nemocí covid-19 připravil Slovácký krúžek Prušánky pro všechny milovníky folklóru další setkání při předhodové besedě u cimbálu, která se uskutečnila v sobotu 7. srpna 2021 „pod zeleným“ v Prušánkách.

Je pochopitelné, že jsme při přípravě programu chtěli, aby se představili zejména naši domácí sólisté, ať už jsou to mladší ročníky, reprezentované děvčaty Simonou Hnátkovou, Veronikou Klímovou či Vendulou Tlachovou, ale i těmi „zkušenějšími“ – jako jsou sólisté Jara Čech a Zdeněk Böhm a v duetu Josef Ševčík s Janem Kožnarem. Chybět pochopitelně nemohl ani sborový zpěv, kromě domácího mužského sboru (domácí ženy se rozhodly dát si letos pauzu) to byl mužský a ženský sbor se sousedního Josefova, kteří tak opláceli vystoupení našich mužáků na jejich loňské besedě.

Trochu více starostí jsme měli se zajištěním vystoupení některého z tanečních souborů, neboť členové těchto souborů nemohli prakticky celý rok zkoušet, a když už mohli nácviky zahájit, tak ve školách začaly letní prázdniny. Byli jsme tedy rádi, že nám vyšli vstříc členové tanečního souboru Pohárek. Ti proto, aby mohli v Prušánkách vystoupit, nacvičovali i během prázdnin, a to i přesto, že řadu z nich rovněž postihlo letošní ničivé tornádo. A já myslím, že se jim to povedlo a svým tancem nám letošní besedu oživili.

Hodně se líbil i sólový zpěv Nikol Stávkové z Hodonína, která v Prušánkách vystoupila už po několikáté, přičemž letos se představila v duetu i se svou mladší sestrou. Premiérově s tradičním podlužáckým tancem – verbuňkem – v Prušánkách vystoupil Matěj Kudrna z Mikulčic. A se svým talentem – hrou na klarinet – se nám poprvé představil Štěpán Omelka z Prušánek, když za doprovodu své cimbálové muziky zahrál Klarinetový čardáš.

Sobotní program svým zpěvem zpříjemnila i Oľga Baričičová z Holíče, která je jednou z osobností lidové hudby, dobře známou z televizních obrazovek prostřednictvím hudební stanice Šlágr, a která zazpívala ve smíšeném duetu s Milanem Prajkou.

Předhodovou besedu konferoval František Čech z Týnce, který do Prušánek opětovně zavítal po několika letech a večer obohatil i svým vtipným lidovým vyprávěním. Všechny účinkující doprovodila a k příjemnému poslechu po skončení programu hrála cimbálová muzika Guráš s primášem Janem Omastou. O velmi kvalitní poslech se svým ozvučením postaral i pan Zdeněk Šimek z agentury ZdenDan z Veselí nad Moravou. A protože tentokrát vyšlo i počasí, všichni jsme si užili hezký předhodový večer.
Na závěr bych chtěl ještě poděkovat všem našim dobrovolníkům i Obci Prušánky, kteří nám s přípravou a organizací této rozsáhlé kulturní akce pomohli.

Josef Hromek, předseda pořádajícího Slováckého krúžku Prušánky