Děti z Nechoránku za humny!

2016_nechoranek_stary_poddvorov_2014Zpravodaj z Prušánek 2/2014:

Po delší době opět zdravíme všechny příznivce folkloru. Od posledního článku ve zpravodaji uplynulo hodně času a náš soubor se posunul o velký krok vpřed. Vyrazil totiž za hranice naší obce.

Na jaře jsme začali zkoušet nové pásmo – Modlitba za vinohrad. To bylo určeno pro místní tradiční akci „Májové zpívání“ v Nechorách. Původně mělo jít skutečně jen o zpívání. Ale protože by byla škoda, kdyby děti patřičně nevyužily jeviště, přidali jsme k písničkám i tanec. A dobře jsme udělali. Protože zrovna v té době nás oslovili organizátoři dětské folklorní přehlídky od slovenských sousedů z Kút. Poprvé jsme tak měli možnost vycestovat za folklorem mimo Prušánky. Za Kútama na vršečku – tak se jmenoval nový dětský festival, kterého jsme se společně s dalšími sedmi soubory zúčastnili. Na našich dětech bylo vidět, jak hltají vše nové a jak zaujatě sledují ostatní soubory. Jiné kroje, zvyky, tance a písničky – to všechno měli možnost porovnat.

2016_nechoranek_nechory_2014Stejně jako na akci, která má už letitou tradici, a tou je folklorní festival s názvem Dětské krojované hody ve Starém Poddvorově. Letošní už 22. ročník se konal o víkendu 14.-15. června. Nechoránek reprezentoval Prušánky v neděli, kdy přehlídka zahájila krojovaným průvodem ve dvě odpoledne. Potom už místní dětská chasa přivítala „Pod zeleným“ všechny přespolní. Na pódiu se vystřídalo 9 souborů. Podluží jsme zastupovali kromě místních pouze my a dětský soubor Kostičánek z Kostic. Organizátoři cíleně vybírají zástupce ze vzdálenějších regionů a z toho našeho soubory pravidelně střídají. Nový svěží vítr z Prušánek tak rádi uvítali.

Mezitím se ale konala nejvýše zmíněná akce v Nechorách – Májové zpívání. Počasí nám přálo, a i nové jeviště dupot dětí a občasný náraz do mikrofonu přežilo. Někteří naši osvědčení „komici“ obstarali úsměvy a humornou náladu diváků. Jsme rádi, že nás dospělá folklorní parta mužů a žen tak vstřícně přijala mezi sebe.

Také bychom rádi poděkovali cimbálové muzice Verbuňk, která nás doprovázela jak v Nechorách, tak i ve Starém Poddvorově. Velký dík patří také místní základní škole a paní ředitelce, která nám celoročně půjčuje ve družině prostory ke zkoušení.

A díky vám všem, co nám fandíte.

Iva Letochová, Bibiana Stávková