Čteme z prušánecké kroniky 4/2022
Rok 1925
Dne 1. února 1925 odejelo několik mladých mužů do Argentiny. Dne 11. února shořel stoh slámy Janu Redkovi v Cacardově. 5. února v neděli zuřila veliká vichřice, která nadělala dosti škody. Bylo roztlučeno mnoho tašek, rozházených stohů slámy a porvaných doškových střech.
Dne 20. února roku 1925 bylo kontrahováno na sázení cukrovky pro rolnické cukrovary Hodonín. Břeclav. Cena řepy byla 18 kč za 1 q. Záloha byla dávána na jednu měřici 100 kč. Celkově bylo kontrahováno přes 30 měřic řepy.
Dne 13. února roku 1925 vystěhoval se do Podkarpatské Rusi občan Karel Hromek, bývalý italský legionář. Dotyčný se usadil na kolonii na bývalém velkostatku, který byl v roce 1924 rozparcelován a legionářům rozdělen.
Dne 8. března přednášel pan Matoušek, zahradník z hospodářské školy v Podivíně o stromoví. Přednáška se odbývala ve školní místnosti za účasti 110 posluchačů. Pan Matoušek stručně vysvětloval a poučoval občany o ovocném stromoví v našem kraji rostoucím. O škůdcích stromů a jejich potírání a o hnojení. Po probrání těchto důležitých bodů byla přednáška ukončena.
Dne 12. března v hostinci u paní Vránkové byly vyplaceny příplatky na řepu za odevzdanou řepu hodonským cukrovarům za kampaň 1924-1925. Byly vypláceny 2 kč na 1 q odevzdané řepy, avšak pouze akcionářům.
V březnu 1925 byla naše obec postižena nemocí „chřipkou“, která řádila ponejvíc mezi malými dětmi a školáky. Též bylo dosti případů i dospělých. Celkem onemocnělo 182 dětí školou povinných, ostatních onemocnělých nebyl počet zjištěn. Vzhledem k tomu, že to byla nemoc nakažlivá, bylo vyučování zastaveno a škola od 17. do 23. března zavřena. Příznaky nemoci byly bolení hlavy a krku, rýma a chrapot, dávení, krvácení nosem, vysoká horečka a píchání pod žebry. Nemoc trvala u některých dva až sedm dní.
V březnu a dubnu odvodňovaly se tyto pozemky: Díly nad Vsiskem, Malé Vsisko, Velké Vsisko a veškeré Ostudy u Cacardova, část Padělků, Padělíčky, Díly nad kostelem a Přední Podsedky. Tyto pozemky byly postižené mokrem tak, až že doposud nebyly obdělávané.
Z prušánecké kroniky přepsala a upravila Jana Kamenská