10. ročník akce K Nechorám do sklepa

Zpravodaj 2/2019: V sobotu 22. června se v Nechorách pohybovalo rekordních 1225 milovníků moravského vína. V předprodeji se prodalo 845 vstupenek, zbytek na místě. Opět k nám přijeli opravdoví příznivci, kteří si chtěli užít nejen dobré víno, ale i atmosféru Nechor. Řada z nich je našimi pravidelnými návštěvníky, s mnohými se setkáváme i na jiných nechorských akcích. Na našich otevřených sklepech oceňují zejména jejich pohodovou atmosféru a to, že se jim každý vinař osobně věnuje. Z úst jeho nebo jeho pomocníků se dozvídají řadu zajímavých informací nejen o víně samotném, ale i o práci, které je s jeho výrobou neodmyslitelně spjatá.

Po celý den byl mírně oblačno, a tak teploty byly pro konzumaci vína velmi příznivé. V průběhu odpoledne zpříjemňovala návštěvníkům pohyb mezi sklepy tradičně cimbálovka Verbuňk, která v podvečer pokračovala vystoupením v centru Nechor. Na úvod večerního programu si vystoupení připravily naše šikovné děti z Nechoránku.  Ovšem krátce před sedmou večerní nás přízeň počasí opustila a začalo pršet. Na dětech i na mnohých návštěvnících bylo vidět zklamání. Nakonec jim děti pod střechou velkokapacitního stanu za doprovodu cimbálky alespoň zazpívaly několik krásných písní. Nepřízeň počasí návštěvníky neodradila, veselili se do pozdních nočních hodin nejen v centru Nechor, ale i u některých sklepů.

Děkujeme za bezchybný výkon našim mladým pokladníkům a našim pomocnicím z řad místních důchodkyň u výdeje minerálek. Rovněž Martině Nešporové z firmy Pixelhouse Břeclav, která o akci aktuálně informovala fotoreportáží na Facebooku.

Ceníme si dlouhodobého vstřícného přístupu naší obce, jejíž pracovníci nám pomáhají s přípravou centra i s jeho následným úklidem. Letos nám pomohli prostřednictvím nové obecní policie zvládnout i složitou organizaci parkování. Bez nich bychom to nezvládli. Vzhledem k probíhajícím opravám posledních „starých“ cest ve Spodních Nechorách bylo zapotřebí obzvlášť velké nasazení. Musíme konstatovat, že vstřícní a trpěliví byli i pracovníci stavební firmy, která tyto práce provádí. Děkujeme i Sklepům U Jeňoura a dalším, o nichž návštěvníci ani nevědí.

Otevřené sklepy jsme uskutečnili s podporou Vinařského fondu, Jihomoravského kraje a obce Prušánky. Všem patří náš dík.

No a na závěr novinka. Pro letošní léto jsme připravili zcela novou akci. Od 27. 6. do 4. 9. budou denně od 14:00 do 19:00 hod. otevřeny v Nechorách nejméně dva sklepy členů našeho spolku. Akci jsme pojmenovali S vinařem u Nechor a jejím cílem je oživit Nechory v létě, kdy je navštěvuje řada turistů, kteří v minulých letech mnohdy marně hledali, kde by ochutnali místní víno. Všem jim, ať už jsou v Nechorách ubytovaní nebo jen procházejí či projíždějí na kolech, nabídneme k degustaci naše vína. Samozřejmě vítáme i všechny místní, sousedy a přátele, kteří se rozhodnou přijít jen tak, na „kus řeči“.

27. 6. – 3. 7. 4. 7. – 10. 7. 11. 7. – 17. 7. 18. 7. – 24. 7. 25. 7. – 31. 7.
1. Rodinné vinařství Košut 2. Milan Vašíček – Vinař z Prušánek 7. Vinařství Kovár 3. Sklep u Fr. a Jiřího Hromka 10. Vinařství Tesařík s.r.o.
21. Vinné sklepy U Jeňoura 6. Rodinné vinařství Kalužík 17. Rodinný sklep U Hradilů 8. Sklep U Nosků 22. Rodinné vinařství Chrenka
  20. Sklep u Pavla Vašíčka
1. 8. – 7. 8. 8. 8. – 14. 8. 15. 8. – 21. 8. 22. 8. – 28. 8. 29. 8. – 4. 9.
9. Víno Šimek 13. Víno od Čecha z Moravy 19. Vinařství Marek Pšovský 18. Vinařství Melchrt 5. Vinařství Pavel Matušek
15. Vinařství Nechory 16. Vinařství Konečný 12. Stávek vinařství 14. Vinný sklep u Hromků 23. Vinařství Čapka

Michaela Hradilová, Spolek Nechorští vinaři