Začal rok “Laudato si”
Zpravodaj 2/2020:
„Zvu všechny lidi dobré vůle, aby přijali za svou péči o náš společný dům a naše nejkřehčí bratry a sestry,“ vybídl papež František o pátém výročí vydání ekologické a sociální encykliky Laudato si´ 24. května. Od Jana Pavla II. papežové vybízejí k tomu, co nazývají „ekologické obrácení.“ Zmíněná encyklika upřesňuje způsob, jímž by se ekologické obrácení mělo uskutečňovat.
Vědci varují před riskantním stavem planety, našeho společného domu. Letos na jaře několik dnů nejezdila auta a nelétala letadla – a mapy znečištění ovzduší ukázaly radikální zlepšení. „Musíme zkoumat své životy a uznat, jak jsme svým jednáním a nejednáním poškozovali Boží stvoření,“ napsal papež. „Rozhodnutí každého jednotlivce mají dopady na životy všech ostatních.“ Svým jednáním ovlivňujeme lidi blízké i vzdálené. Od roku 1970 lidstvo vyhubilo 60% volně žijících živočichů (savců, ptáků, ryb a plazů). Nejsme odděleni od ostatních tvorů, ale spojeni s nimi v nádherné univerzální společenství. Jsme součástí krajiny degradované činností člověka. Když tady nebude příroda, jejíž jsme součástí, nebudeme tady ani my.
Zvláště při pandemii se ukázalo, jak je na sobě lidstvo závislé, jak je vše propojeno a jak je potřebná solidarita. Všechny krize jsou příležitostí začít znovu a tvořit společně lepší svět.
Konkrétními rozhodnutími může být: neplýtvat jídlem, šetřit vodou, chodit víc pěšky, podporovat místní zemědělce, sázet stromy nebo znovu použít staré oblečení. Nejen třídit odpad, nýbrž především omezit jeho produkci. Neučte své děti, aby byly bohaté, ale aby byly šťastné a viděli skutečnou hodnotu věcí a ne jen cenu v korunách. V nové ekonomii se mluví o „dobrovolné skromnosti.“ A právě ta je řešením, aby lidstvo přežilo. Žijme tady a teď zodpovědně a skromně.
Vypráví se, že řecký filosof Sokrates chodíval na trh, ale nikdy si nic nekoupil. Když se nad tím jeho žáci pozastavovali, zaskočil je pohotovou odpovědí: „Vždy mě velmi potěší poznání, bez kolika věcí se pohodlně obejdu.“
Vít Hába, farář