Z naší knihovny, podzim 2015

www.prusanky.knihovna.czZpravodaj z Prušánek 3/2015: Vážení návštěvníci knihovny, letní měsíce utekly jako voda a máme tu zase podzim. A co nového se za tu dobu událo v knihovně? Prázdniny jsem využila na lehké přeorganizování knihovny. V dětském oddělení jsou knihy v jiných regálech, než jste zvyklí, vyčlenila jsem zvlášť knihy, které máme ve slovenštině, protože je školáci potřebují jako povinnou četbu, jsou oprané podsedáky a nachystané na besedy, v dospělém oddělení jsem vyřazovala staré knihy a jsou více roztříděny knihy podle žánrů – zvlášť např. lékařské romány, povídky, humoristické romány apod.

Bohužel, jako každé prázdniny, chodilo do knihovny málo dětí. Je to škoda, protože do fondu nám přibyly takové knihy jako Hraničářův učeň, Simpsonovi, všechny díly Deníku malého poseroutky a Beast Quest i knihy pro začínající čtenáře. Pro starší např. Mládí v hajzlu, Hunger Games atd.
Jen v srpnu přišlo sto šest nových knih, např. detektivky od L. Keplera – Hypnotizér, Písečný muž, Paganiniho smlouva a Svědkyně ohně, dále J. Deaver, je zde nový Nesbo – Krev na sněhu, přišla naučná literatura pro dospělé – vztahy, vyšívání, háčkování, fleurogami, historie, apod.
Pro maturanty je tu Noc na Karštejně, Spalovač mrtvol, Ostře sledované vlaky a další, podívejte se do on-line katalogu naší knihovny.
Máme nový tematický „ Růžový kufřík pro holky“, který je určen pro menší děvčata. Další, pro kluky, bude pořízen během podzimu.

Chtěla bych vás taky informovat o sankcích za nevracení knih.
Výpůjční doba je jeden měsíc, ale víte, že upomínky chodí až po dvou měsících. Hromadně rozesílám SMS a musím říct, že většina z vás přiběhne ještě ten samý den nebo týden knihy vrátit. Bohužel, někteří nereagují ani po třetí SMS, které rozesílám v dalších týdnech. Proto jsme po poradě se starostou obce přistoupili k těmto změnám:

1. upomínka …0 Kč
  2. upomínka po 3. SMS…50 Kč + 20 Kč za SMS
  3. upomínka …100 Kč + 20 Kč za SMS

– upomínací dopis starosty obce s tříměsíčním pozastavením půjčování knih, popř. ukončením registrace.

Hlaste mně prosím změnu telefonního čísla, ať neposílám zprávy zbytečně.
Ve velké většině nevracejí knihy děti, prosím tedy rodiče, aby čas od času zkontrolovali, zda nemají nějakou knihu z knihovny, kterou je potřeba vrátit. Trvejte na tom, že ji vrátí hned a případnou pokutu ať si zaplatí z kapesného.

Doufám, že se po skončení všech podzimních polních prací a vinobraní ještě ve větší míře uvidíme v knihovně a popřípadě nám přibydou i noví čtenáři.

Vaše knihovnice Milena Hromková

Foto a další informace: www.prusanky.knihovna.cz