Z naší knihovny 3/2018

Vážení spoluobčané,

máme podzim a dětem začaly školní povinnosti. A právě u dětí, konkrétně páté třídy, se zastavím. Již potřetí je pro knihovny vyhlášen projekt „Jižní Morava čte“. Předloni se ho zúčastnili letošní čtvrťáci, letos to bude pátá třída s paní učitelkou Nesvadbovou a taktéž malé děti z výtvarného kroužku paní učitelky Řehánkové. Téma na tento rok je „Moje obec – moje město – můj kraj před 100 lety a nyní.“
V září proběhne veřejné čtení v knihovně, číst budeme úryvky z prušánecké kroniky, děti se dozvědí, co se dělo v Prušánkách v roce 1917 – 1918. Domlouvá se taky beseda se spisovatelem a malířem Pavlem Čechem. Výsledky snažení dětí uvidíte na chodbě OÚ v průběhu listopadu.
V prázdninových měsících opět proběhlo vyřazování starých a opotřebovaných knih, úklid knihovny a taky letos jen „ lehké“ přehazování knih. Jelikož se hodně lidí ptá na severské autory detektivek, tak je najdou zvlášť na regálech, taktéž české detektivky a klasickou anglickou detektivku. Jsou taky vytříděné časopisy, na stole u počítače máme jen ročník 2018, starší jsou vzadu v regálech.
V dětském oddělení jsou posunuty knihy o regál níže, aby na ně děti pohodlně dosáhly. Knihy jsou dále rozděleny na autory jako Verne, Štorch, Karel May a westerny, Foglar, mají zvlášť pár knížek ve slovenštině. Obec taky nakoupila dvacet nových podsedáků na besedy s dětmi, staré se již rozpadaly.
Mnozí z vás zajisté zaregistrovali novinku na autobusové zastávce – malý regál s knížkami a bedničku s časopisy. Nečekejte samozřejmě žádnou hlubokomyslnou literaturu, jedná se o lehké čtení jak obsahově, tak gramážově, aby se vám bez problému vlezlo do kabelky a zpříjemnilo cestu vlakem nebo autobusem. Jsou zde i nějaké knihy pro děti a dokonce stará leporela pro nejmenší. Knihy si půjčujte, vracejte, nebo vyměňujte za jiné. Na webových stránkách knihovny probíhá anketa, zajímaly by mně vaše ohlasy a připomínky. Přijďte mi je říct i do knihovny.

V září nebo říjnu začnou besedy s předškoláky. Minulý školní rok bylo tématem lidské tělo, tento rok to budou pověsti našeho kraje.

Na podzim chystám besedu se slovenskou lektorkou obličejové gymnastiky. Jednoduchými cviky a grimasami můžeme zpevnit obličej, vytvarovat kontury a předejít dvojité bradě. Zkusím taky domluvit trénování paměti, ale obě tyto věci ponecháme až na pozdní podzim po proběhnutí všech polních prací.

Přeji příjemný podzim a na shledanou v knihovně.

Milena Hromková