Nástroje pro usnadnění přístupu

Skip to main content

Z činnosti SDH 2019

Zpravodaj 4/2019:  Letošní rok u výjezdové jednotky místních hasičů byl opět velmi pestrý. Celkem jsme vyjížděli ke dvaceti událostem, kde je celoročně největším podílem zastoupena technická pomoc od odstraňování stromů až po likvidaci nebezpečného hmyzu. V letním období se vyjíždí hlavně k požárům. I když v zimě jsou požáry také časté, jelikož lidé zanedbávají čištění komínů a návštěvu kominíka. Taková byla i příčina požáru rodinného domu v Moravské Nové Vsi, kde jsme zasahovali v dýchací technice. Letošní rok jsme se také zúčastnili taktického cvičení v okolí obce Vracov, kde jsme pátrali po pohřešované osobě.
I když naše jednotka není předurčena na dopravní nehody, práce ve výškách a nad volnou hloubkou nebo na chemické havárie, je šíře výjezdů rozmanitá a každý zásah svým způsobem jedinečný.

Soutěžní družstvo se loňskou sezonu přihlásilo mimo Grand-Prix Hodonín i do Břeclavské hasičské ligy, a tak nás tedy čekal boj na dvou frontách. První soutěž GP se jako vždy koná na začátku května ve Vlkoši, zde jsme se z důvodů nemoci nezúčastnili. Další týden jsme byli připraveni vyrazit na první kolo Břeclavské ligy do Pasohlávek. Bohužel jsme zde chybovali a náš útok nedokončili. Další víkend nás čekalo okresní kolo v Ratíškovicích, bohužel i zde jsme udělali chyby a po prostřiku na jednom z terčů stačil čas 20:37 na sedmé místo. Po tomto špatném začátku nám ještě vypověděla službu mašina, a tak jsme se zúčastnili další soutěže až koncem června ve Tvrdonicích. Bez tréninku ale v tomto sportu nelze čekat dobré výsledky, a tak nám čas 20:55 zajistil pouze osmé místo. Další víkendové zastavení nás zavedlo do Moutnice. Zdejší soutěž je na takzvané nástřikové terče, který se sepne až po naplnění deseti litry vody, a tak záleží hlavně na proudařích, jak dlouho jím nástřik trvá. Útok jsme rozběhli dobře a právě nástřik nás stál bednu. Jeden z proudařů měl nastříkáno v krásném čase 23:20, bohužel ten druhý měl čas 28:94 a tak jsme skončili šestí. Následovaly v rychlém sledu další soutěže v Petrově, Rohatci a Lanžhotě. Ani na jedné soutěži se nám nedařilo. Nic jsme nechtěli vzdávat, i když bodové manko v obou ligách na čelo už bylo značné. Rozhodli jsme se pro upřednostnění Břeclavské ligy a Grand-Prix budeme brát jako takový závodní trénink. Koncem července byla noční soutěž ve Vracově, tady jsme konečně předvedli, že něco umíme a v náročných podmínkách urvali třetí místo a konečně bednu, která nám vlila trochu optimismu do žil. Další víkend jsme zamířili do Kobylí a na rychlé trati brali zase bednu časem 18:35 a třetí místo. Poté byla soutěž v Hovoranech, které jako my letos soutěží v obou ligách. Bohužel jsme zde doplatili na nepřízeň počasí a v silném protivětru oba proudaři prostříkali a čas 21:54 stačil na konečné jedenácté místo. A to už jsme se dostali na začátek srpna a domácí soutěž. Celkem se u nás zúčastnilo dvacet šest družstev. Útok jsme předvedli solidní a s časem 19:00 čekali, jak zareagují soupeři. Nakonec nám tento čas stačil a měli jsme třetí místo. Do konce sezóny už zbývalo už posledních pár soutěží a jedna z nich byla v Poštorné. Trať byla rychlá a padaly pěkné časy. Náš útok, jak tomu bylo téměř celou sezonu, nebyl bez chyb a čas 19:00 stačil na páté místo. Poslední soutěží z ligy, které jsme se zúčastnili, byla ta v Hrubé Vrbce. Tady jsme dopadli  na samé dno a skončili patnáctí. Celkově jsme na Grand-Prix Hodonín obsadili ne moc lichotivé osmé místo s celkovým počtem čtyřiceti osmi body. O trochu lepší umístění jsme urvali v Břeclavské hasičské lize a to páté s třiceti devíti body. Příští rok se opět do tohoto cirkusu soutěží dáme s novým elánem a snad se posuneme na lepší příčky. Kdyby s námi chtěl někdo tento sport zkusit, tak bude vítán.