Z činnosti Sboru dobrovolných hasičů

Prušánský Zpravodaj 1/2014

2016_hasici_12014Letošní rok začal u našeho SDH klasicky, a to výroční schůzí které, se zúčastnili kromě členů SDH také starosta obce a zastupitel Václav Polách. Hodnotil se uplynulý rok a vytyčovaly se úkoly na rok letošní. Bohužel se zde s námi rozloučil náš dlouholetý starosta pan Miroslav Beránek, který ze zdravotních důvodů ukončil svou bohatou činnost v našem sboru. Určitě mu patří náš obdiv a veliký dík za vše, co pro sbor a pro samotnou obec svou činností dokázal. Na jeho místo byl zvolen náš další dlouholetý člen Miroslav Pálka. Na letošní rok jsme opět žádali krajský úřad o dotace, ze kterých bychom rádi pořídili novější cisternu. Stará tatra, kterou máme, již nevyhovuje jak jízdním komfortem, tak hlavně po technické stránce. Má sice nový kabát, ale neustálé drobné či větší opravy jsou na denním pořádku.

V loňském roce naše jednotka zasahovala celkem u jednadvaceti událostí, z toho bylo sedm v Lužicích, zbytek jak v okolních obcích, tak i v naší. Jednalo se zejména o požáry polních porostů, které byly v letních měsících velmi časté. Dokonce jsme o prázdninách vyjížděli za jeden den ke dvěma událostem, a to tři dny po sobě. Dále tu byly i požáry nízkých budov. Výbuch s následným požárem v Lužicích nebo chatka v Týnci. Dále to byly výjezdy zahrnující technickou pomoc, většinou při silném větru, kdy jsme odstraňovali popadané větve či stromy. Na konci roku jsme od krajského úřadu obdrželi žádané dotace na dovybavení dýchací techniky, ale také zvláštní dotaci, ze které jsme zakoupili bezkontaktní teploměr, vysílačky, multifunkční detektor nebezpečných plynů a pláštěnky.

Také jsme vypomáhali obci s organizací akce Pochod slováckými vinohrady a dalšími. Ve školce na tradičním dýňobraní jsme dětem předvedli techniku. Nedílnou součástí našich společenských akcí je noční soutěž O pohár starosty obce. Soutěžnímu družstvu se dařilo střídavě, a proto obsadilo v konečném pořadí jedenácté místo s celkovým počtem jednatřiceti bodů. Poslední akcí, kterou jsme pořádali, byl již klasický turnaj ve stolním tenise. Hrálo se ve čtyřech skupinách po pěti hráčích a následné osmičlenné finále. Vítězem se stal J Grznárik, z Prušánek na bedně se ještě umístili M. Sůkal z Nového Poddvorova a třetí skončil tradiční účastník Kořínek Pavel z Hodonína. Všem gratulujeme a letos znova na Štěpána v tělocvičně.

Za SDH Jakub Valuch