Výstavní expozice sklepní uličky (13. 6. 2013)

25bCentrála cestovního ruchu- Jižní Morava se sídlem v Brně získala dotační prostředky z programu EÚS Rakousko – Česká republika na projekt s názvem “Offene Kellergassen erzählen Geschichte(n), M00216” tedy “Otevřené sklepní uličky vyprávějí příběhy”. Do projektu byly vybrány následující lokality: Bořetice – Kraví Hora, Pavlov, Modré sklepy v Novém Šaldorfu, Znojmo a Prušánky – Nechory.

V Nechorách byl pro tuto expozici vybrán sklep č. 72 patřící ZO Českého zahrádkářského svazu v Prušánkách. Bylo třeba náležitě připravit sklep pro instalaci výstavní expozice, což si vzali na starost mladí vinaři pod vedením Jana Noska; vybrat fotografie, napsat doprovodné texty si vzala na starost dr. Jana Kamenská, vyhledat a zapůjčit staré předměty potřebné pro práci vinaře ve vinohradě i ve sklepě zařizoval dr. Karel Polách. Když bylo vše nachystáno, začala instalace výstavy podle návrhu Ing. Arch. Hany Nytrové, po stránce odborné na výstavu dohlížela PhDr. Hana Dvořáková, vedoucí Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně.

Slavnostní vernisáž výstavy “O nechorských sklepech a búdách” se konala ve čtvrtek 13. června 2013. Zahajovací řeč pronesla paní Mgr. Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu, zmínila se o tom, že naše expozice je úplně první, kterou otevírají.