Výstava vín se letos neuskuteční

Zpravodaj 1/2020: I v letošním roce jsme měli v plánu uspořádat tradiční Nechorský košt vín.  Ze známých důvodů se ani tato akce letos nemůže uskutečnit, což samozřejmě nezbývá než respektovat. Místo pozvánky na letošní výstavu vín učiním jen malé ohlédnutí za výstavami minulými.

Podle dostupných informací proběhlo od roku 1958 v naší obci 35 výstav vín různého rozsahu a významu. Zdaleka ne každý rok byla u nás pořádána výstava vín.  Do roku 2000 se tyto akce konaly nepravidelně a za 42 let jich proběhlo celkem 18. Nejdelší pauza byla mezi léty 1989 a 1997. Zlom nastal po roce 2000, kdy výrazně narostla poptávka po těchto typech akcí. Vinařství na Moravě se stalo tahákem pro turisty mimo jiné také proto, že se významně  zvýšila kvalita moravských vín. V neposlední řadě se také sešla skupina lidí, kteří jsou ochotní a schopní výstavy vín organizovat s větší frekvencí. Od roku 2000 bylo tedy uspořádáno 17 výstav vín.
Z hlediska významnosti se jednalo především o klasické místní výstavy vín. Proběhlo ale i několik regionálních koštů jako např. 32. ročník výstavy vín Podluží v roce 2011. Uspořádaly se ale i dvě tzv. nominační soutěže vín do prestižního Salonu vín ČR (2007 a 2010). Množstvím vzorků největší akcí patrně již zůstane Okresní výstava vín 1985, které se zúčastnilo 1602 vzorků vín. Podrobnější statistika je k dispozici na stránkách Nechory.cz.

Dnes nemáme ambice trhat rekordy v počtu dodaných vzorků. Chceme návštěvníkům koštů představit na jednom místě produkci nechorských sklepů, jak malých tak větších, hobby i profesionálních. Košty jsou nedílnou součástí našeho folkloru, kterou nám zbytek republiky závidí. Važme si toho a nenechme naše tradice zaniknout. Věříme, že příští rok bude situace klidnější a pořádání podobných akcí nebude nic bránit.

Přemysl Vašíček