Všechno souvisí se vším
Zpravodaj z Prušánek 2/2015:
„Jak krásný vzhled – je na ten Boží svět!“ – zpívalo se dřív. Platí to ještě? Bůh nám dal tento svět, abychom ho rozumně užívali a obhospodařovali, ne ničili a drancovali.
Doba prázdnin, dovolených, kdy vypadneme z navyklých stereotypů, může být také obdobím užitečného přehodnocení svých postojů, vztahů – také k prostředí, ve kterém žijeme. Uvědomění si svých závislostí, toho, co bychom měli změnit, čeho zanechat a s čím naopak začít. Budeme teď více venku, v přírodě.
5. červen je „Světovým dnem životního prostředí“. Všechno souvisí se vším. Všechny rostliny a všichni živočichové jsou navzájem nerozlučně spjati. Protože se musí dělit o zemi, vzduch, vodu, sluneční energii. Na tom závisí život nás všech. Je zajímavé si uvědomit, že biomasa veškerého lidstva tvoří jen zhruba jednu milióntinu biomasy organismů a rostlin na Zemi. Proto je důležité žít v míru s přírodou, jejíž je člověk součástí. Kdo jakýmkoliv způsobem poškozuje životní prostředí, ničí tím i sám sebe. Každý organismus tvoří se svým okolím dialektický celek. Člověk musí přijímat potravu ze svého prostředí, musí dýchat vzduch, který ho obklopuje a pít vodu z přírodních zdrojů. Jestliže svou činností naruší své prostředí, projeví se to poruchami v jeho vlastním životě. To, co vstupuje do těla člověka, pak naruší jeho zdraví. Proto máme v současnosti tolik rakoviny a dalších nemocí.
Co máme dělat? Začít sami u sebe. Chránit přírodu znamená změnit životní styl. Být člověkem. Odložit pohodlí a lhostejnost. Žít skromněji. Nepodřezávat si větev, na které sedím. Na každém záleží. Dnes záleží na každém odhozeném papírku (i mimo svůj pozemek jsme ve „svém“ životním prostředí), litru zbytečně spotřebované pitné vody (čistá voda se stává nedostatkovým zbožím), pokáceném stromu (produkuje tolik potřebný kyslík), spáleném litru benzínu navíc (znečisťuje ovzduší, které dýcháme a spotřebovává kyslík – omezit jízdy autem na minimum – vždyť ledaskam se dá dojít pěšky, dojet vlakem nebo autobusem), na tom, čím v zimě topíme (abychom mohli i v zimě větrat a dýchat čistý vzduch), znečištění sebemenšího potůčku… Víte, že jedna vykouřená cigareta znehodnotí až 80 m3 vzduchu? Také vysoká hladina hlučnosti působí spoustu tzv. civilizačních chorob. A zvlášť nebezpečné je znečištění ducha, spočívající v sobectví, pohodlnosti a bezohlednosti k prostředí. Vždyť láska k přírodě je láskou k sobě samému.
Poznáváním přírody, jejích zákonitostí, životního prostředí, poznáváme hlouběji i sami sebe. Příroda, do které patříme a jejíž jsme součástí, (i když si to v tomto technickém věku tolik neuvědomujeme, jako lidé dřív), má svá podivuhodná tajemství a pozorným lidem je ochotna ukázat pokaždé něco nového. Dívejme se pozorně! Můžeme se mnohému naučit. A snažme se tento krásný a rozmanitý Boží svět chránit a zachovat i dalším generacím!
Pěkné prázdniny a dovolené přeje Vít Hába, farář