Třídění odpadu a Homo Sapiens.

Opakuje se to každý týden. Haldy netříděného odpadu, převážně PET lahve, plechovky, sklo a papír. Převážně od Nechor, ale i od místních občanů, kteří si tak “odlehčují” popelnicím, či cestě na sběrný dvůr.
Ano, černé kontejnery jsou tam na komunální odpad, zvláště od Nechor. Na ten tříděný jsou barevné zvony. Byl-li by tříděn, bylo by jej min. cca o 60 % méně a ušetřili bychom 60 % nákladů za skládkování, kvůli kterým pak každý doma platíme každoročně více a více za svoz odpadu.
Již mnohokrát jsem vyzýval občany ke třídění. Je to jednoduché, žádný čas navíc to nebere, ušetří to peníze i životní prostředí. Mnoho lidí, a myslím, že většina, to automaticky a poctivě dělá. Patří jim poděkování. Ale co ti ostatní? Marnost.
Nenapravitelná skupina nepochopitelných ignorantů. To je tak těžké pochopit, že nejen doma, ale i v Nechorách se může třídit? Že může možná i platit “co sis přivezl, to si odvez”? A když to neplatí, tak že to můžu po svých hostech vytřídit a vyvézt sám? Vždyť je přece kam!
A jak souvisí třídění odpadů s Homo Sapiens? Tento druh totiž v přírodě vyniká právě svou moudrostí a schopností se učit. Ale i šikovný jezevčík se dá za pár týdnů naučit, že PET patří do plastů, papír do papírů, sklo do skla a plechovky do kovů. Určitá skupina našeho hrdého rodu Homo Sapiens se to prostě naučit není schopná. Neuvěřitelné, viďte? Ale buďme optimisté. Dejme jim ještě pár let. Třeba jim to dojde…a nebo si pořídí jezevčíky. Ti to jistě zvládnou rychleji. 🙂
Lubomír Zahradník, starosta obce