Střípky z historie naší farnosti 2/2017

Dne 9. 6. 2017 probíhala v celé naší zemi tradiční akce “Noc kostelů”. V naší farnosti jsme si po 9 letech pustili pásmo o historii naší farnosti, které vzniklo při příležitosti 250. výročí posvěcení našeho kostela. Jedna z farnic mně na druhý den říkala, že to bylo moc pěkné, a že si mnohé člověk už ani nepamatuje. Připomněla jsem jí, že si to před 9 lety všichni kupovali na DVD. Ona ale odpověděla: „To néni pro nás, my starší ludé bysme si o tem aj neco přečetli.”   Tak jsem se rozhodla, že budu psát střípky z historie naší farnosti na pokračování ve Zpravodaji, stejně jako máme možnost číst příspěvky z historie naší obce.

Kapitola – stavba kostela

Před tím, než byl postavený kostel, patřily Prušánky pod farnost Čejkovice, kde byly vedeny také všechny matriky – informace pro ty, kdo byste si chtěli někdy vybádat svůj rodokmen. Toto spojení sahá až do dob středověku, kdy Prušánky, tehdy ještě Prusy, patřily vizovickým cisterciákům a ti byli podřízeni velehradským mnichům. Klášter ale zaniknul a podle patronátního práva připadl majetek kláštera, tedy i Prušánky, pánům z Kunštátu. Ti koupili ještě Čejkovice a tím se na několik staletí spojily Prušánky s čejkovickým panstvím. Důvodem stavby kostela bylo stále intenzívnější osídlení obce lidmi a to, že věřící museli chodit na bohoslužby až do Čejkovic. Navíc cesta vedla přes pastviska ” Drahy”, kde byly vinné sklepy. Prušánečtí se v nich cestou do kostela zastavovali a občerstvovali se. Mnozí z nich se pak na bohoslužby nedostavili vůbec. Obec Prušánky se proto obrátila na olomouckou kolej řádu Tovaryšstva Ježíšova a jejím prostřednictvím na biskupa, aby zde povolili stavbu kaple sv. Isidora. K uskutečnění záměru došlo roku 1712. Plánek kaple nakreslil a stavbu uskutečnil olomoucký zednický mistr Lukáš Lősk. Velikost kaple byla stejná jako střed současného kostela pod kopulí.

Jitka Omelková