Starostův sloupek: Zrušené hody? Vinobraní?

Zpravodaj 3/2020: Zrušené hody? Vinobraní? Kulturní akce?

v tomto mém sloupečku bych rád vysvětlil postoj obce a také můj osobní k opatřením proti obcí pořádaným, či spolupořádaným akcím. Rozhodli jsme je letos do konce roku nepořádat. Z jasných a známých důvodů. Asi největší „rozruch“ se udál kvůli „zakázaným“ hodům, později také kvůli tradičnímu Vinobraní.

Věřte mi, není to ani jednoduché, ani lehké rozhodování. Vždy je ale třeba vzít v úvahu tak zvanou „míru rizika“ spolu s „mírou zodpovědnosti“. Jsou-li oba tyto parametry vysoké, přichází přísné, nelehké, negativní rozhodnutí, byť s vědomím, že to řada lidí vidí jinak. Třeba proto, že žádné riziko nevnímají a ani žádnou zodpovědnost nemají. Každý ať si do této „rovnice“ dosadí svůj vlastní postoj a zachová se podle toho, jaký má výsledek. Nejde ale jenom o riziko nákazy. Jde také o to, že kdyby se na akci našel byť jenom jeden pozitivně testovaný člověk, třeba úplně bez příznaků, tak to významně zasáhne desítky až stovky dalších „vytrasovaných“ lidí (kontaktů), kterým se na čtrnáct dní zastaví život kvůli povinné karanténě. Někomu je to možná jedno, někomu omezování kohokoliv jiného než sebe nevadí. Mně ano. Tak jednoduché to je.

Komentáře na Facebooku hlásali, mimo jiné lži, i toto: „Obec účtuje chase poplatek za pronájem místa“. Nebo: „Alibisticky nechali všechno na chase“.

Podívejte se tedy, jak je to doopravdy.

Takže co tedy obec na hody podporuje a zajišťuje?

1. Zajišťuje kvalitní, bezpečnou a certifikovanou konstrukci zeleného.
  2. Zajišťuje přípravu plochy a postavení konstrukce zeleného (s pomocí chasy).
  3. Propůjčuje prostory návsi.
  4. Propůjčuje a chystá prostory kulturního domu pro případ deště. (V letošním roce nebylo třeba).
  5. Zajišťuje mobilní WC.
  6. Zapůjčuje a transportuje 50 sad stolů a lavic.
  7. Zapůjčuje, instaluje a na konci demontuje 3 kusy stanů.
  8. Zajišťuje kolotoče.
  9. Zajišťuje návoz zeleného traktorem.
  10. Zajišťuje odvoz a likvidaci zeleného (s pomocí chasy).
  11. Každý hodový den ráno v 7:00 zajišťuje kompletní úklid všech ploch. (V letošním roce v menší míře, většinou to letos zajistila chasa)
  12. Zajišťuje odklonění dopravy a dopravní značení.
  13. Každoročně hradí několikatisícové škody způsobené zničením a rozkradením dopravního značení veselými návštěvníky po úterní zábavě (v letošním roce 3 kusy).
  14. Zajišťuje rozebrání a uložení konstrukce zeleného (s pomocí chasy).
  15. Podporuje organizátory ve všech neplánovaných událostech.
  16. Zajišťuje kompletní úklid po hodech a návrat návsi do původního stavu.
  17. Zajišťuje přívody energie a vody.
  18. …a další drobnosti.

Takto tedy vypadá „alibismus obce“ a „zákaz hodů“ v očích „fejsbúkových“ rozumbradů a zuřivých kritiků, z nichž většina se na hodech ani neukáže! Všechny tyto služby včetně finančních příspěvků představují poměrně vysokou částku peněz a hodně věnovaného času. K tomu obec nabízí a zajišťuje veškerou pomoc s organizací, o kterou pořadatelé požádají. A dělá to ráda. Váží si a děkuje všem krojovaným a jejich rodinám za to, že udržují tradice a dělají skvělou propagaci obce Prušánky. V letošním roce ale, ze známých důvodů, pořádání hodů rada nedoporučila. Ne z rozmaru, ne se snahou něco kazit, jen z prosté zodpovědnosti ke zdraví všech a k riziku omezení desítek až stovek  lidí díky případné karanténě. Chasa hody uspořádala. Na vlastní zodpovědnost, na vlastní riziko. A fungovala skvěle, jako nikdy předtím. Díky za to. Ale také s veškerou výše uvedenou podporou obce. Jsem rád, že si toho jsou vědomi. A mimochodem, žádné poplatky pořadatelé hodů obci neplatí a nikdy neplatili.

Všem přeji krásný podzim, méně závisti a nenávisti a o hodně více tolerance!

Lubomír Zahradník, starosta