Starostův sloupek: Potomci Tatarů (Kumánů) mezi námi?

Citace z Wikipedie:

Kumáni bojující ve vojsku uherského krále Ladislava Kumána, který byl po matce sám poloviční Kumán, významnou měrou přispěli k porážce českého krále Přemysla Otakara II. v bitvě na Moravském poli roku 1278.

Jako jedna z rozhodujících složek ve vojsku uherského krále Kumáni v letech 1252, 1271, 1278 a 1304 během válek uherských králů s Přemyslovci vtrhli na Moravu, přičemž se dopouštěli drancování a krutostí na obyvatelstvu a tisíce lidí odvlekli do zajetí. Na obranu před vpády bylo založeno například Uherské Hradiště nebo Uherský Brod. Pro svoji vizáž – tenké špičaté kníry, vyholenou lebku a hustý cop splývající z temene, která byla doplněna odíváním se do kaftanů a plstěnou čapkou na mongolský způsob, byli v českých zemích zaměňováni za Tatary.“

Asi se ptáte, jak Tataři souvisejí s dnešní dobou? Toto srovnání mě napadlo ve středu po našich krásných a velmi povedených prušáneckých hodech, kterým byla uštědřena drobná vada na kráse. Naši současní „Tataři“ sice neodvlékají lidi do zajetí, nemají tenké špičaté kníry, vyholenou lebku a hustý cop splývající z temene, neodívají se do kaftanů a nemají plstěnou čapku na mongolský způsob. Ale drancování, to jim panečku jde od ruky! Jsou rafinovaně maskovaní! Letos se nenápadně vmísili do řad podlužácké chasy z okolních vsí a v přestrojení za šohajů drancovali. Zaměřili se tentokrát na dopravní značení. Asi to bude tím, že jejich předkové ve 13. století značky neznali, a tak je asi podvědomě, instinktivně dráždily… Vytrhali čerstvě instalované patníky směrem na Josefov, ohnuli až k zemi dvě dopravní značky (siláci!), naházeli dopravní značení do Kalůže a do struhy, dvě značky se ztratily úplně, taky se „prošli“ po autě provozovatelů atrakcí… Jejich parťáci, převlečení za civilisty, zase zničili řadu pouličního osvětlení, uloupili dva klobůčky našim šohajům… Prostě „dost slušný výsledek“ řádění novodobých „nájezdníků“.

Ne, ne, přátelé, nedejme se mýlit. Nejsou to Tataři, ani Kumáni. Jsou to jednotlivci z řad našich spoluobčanů, našich sousedů a dnes jim říkáme vandalové. Obvykle ušlápnutí, ukřivdění a neschopní jedinci, kteří nabývají obrovskou sílu až ve skupině, v partě, kde se konečně mohou pod rouškou tmy realizovat a vybít svůj vztek a zklamání nad vlastní neschopností. K tomu více než nadměrná dávka alkoholu a dílo zkázy jest dokonáno.

Nedejme si kazit naše překrásné tradice! Nedejme si ničit naše okolí! Stojí to námahu a peníze! Buďme, prosím, pozorní a pokusme se překazit toto řádění, pokud nějaké náznaky zaznamenáme. Přece nemůžeme všechno hlídat kamerami!!!

A pokud tyto řádky přečetl opravdový Tatar či Kumán, omlouvám se mu. Jde přece jen o humornou nadsázku, i když na ne příliš veselé téma😊

Váš starosta