Spolek Nechorští vinaři a rok 2022

Zpravodaj 4/2022:  Po sklizni hroznů, výrobě mladého vína a péče o ně se milovníci vína sešli v Nechorách na podzimní akci K Nechorám do sklepa za mladým vínem. Po dvou letech, kdy se podzimní akce nekonala, se v krásném podzimním dnu otevřely sklepy všem milovníkům vína, kteří do Nechor dorazili.
Šestý ročník podzimních otevřených sklepů sice nepřekonal předcovidový rekord, ale i tak přijelo do Prušánek více jak 850 milovníků vína a dobré zábavy. 687 lidí si vstupenky koupilo v předprodeji, což svědčí o tom, že se jim u nás líbí. U vinařů ve 21 sklepech našli kromě ročníkových vín i vína letošní. A podle ohlasů návštěvníků můžeme říct, že se mladá vína Nechorským vinařům povedla.
Že je naše akce vyhlášená po celé republice už víme, pravidelní návštěvníci do sklepů jezdí od Aše až po Šumavu, ale letos dorazilo překvapivě velké množství návštěvníků ze sousedního Slovenska, a to třeba až ze Spišské Nové Vsi. Pro ně, ale i pro ty, kteří přijeli do Nechor bez rezervace vstupného, se pokladna otevřela už v pátek večer. Mohli si tak vyzvednout vstupenky a v sobotu v klidu od desíti hodin užívat vínka plnými doušky. Opozdilcům jsme vyšli v sobotu vstříc až do půl páté, kdy si poslední skupinka vyzvedávala zaplacené vstupenky.
Za velkou pomoc v pokladně děkujeme místním seniorkám. Spolupráce s nimi byla jako vždy perfektní. K dobrému vínku si všichni měli možnost dát si něco dobrého na zub. Od frgálů, přes řízečky, guláš, pečená žebra, vynikající polévky, klobásy nebo křupavé bramboráky. Odpoledne pak ve stanu již hrála tradičně až do pozdních večerních hodin místní Kapela starých časů.
V průběhu celé soboty a také v neděli do oběda si hosté měli možnost nakoupit vína od vinařů a darovat je jako dárek třeba k blížícím se Vánocům. Stejně jako v létě bylo u vstupenky pět kuponů v hodnotě 500 korun. Reakce lidí: „Výborná akce, příští rok navštívíme zas.“,  „Super akcička, milí lidé, děkujeme.“, „Skvělá akce, těšíme se v létě.“, „Moc se nám líbilo, příjemná atmosféra, výborné víno.“ myslím hovoří za vše.
Letošní akce máme za sebou a už se na vás těšíme v létě 24. června 2023 a dá-li Pán Bůh i na podzim 26. listopadu 2023 na dalších akcích K Nechorám do sklepa.
Nechorští vinaři se během roku podílí také na jiných akcích, než jsou otevřené sklepy. Pravidelně se účastní například Zarážání hory, slavnosti Vinobraní, spolupracujeme s Obecním úřadem Prušánky, místními seniory aj. Letos svou troškou přispěli i na dobročinné akci Běh pro Barču, dobrým vínem na Setkání seniorů a podíleli se na Vánoční výstavě spolu s prušáneckým Klubem seniorů.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří k úspěchu našich akcí přispěli. Pomocníkům z řad občanů Prušánek, prušáneckým seniorkám, Vinným sklepům u Jeňoura a pracovníkům Obce Prušánky. A především všem vinařům, kteří s láskou vyrábí vynikající vína a dělají tak radost všem jeho milovníkům. Rovněž děkuji našim sponzorům, kterými jsou již tradičně Vinařský fond, Jihomoravský kraj a Obec Prušánky.

Našim příznivcům a podporovatelům přejeme do nového roku pevné zdraví, štěstí a všem vinařům přízeň našich moravských vinařských patronů.

O případných dalších akcích budeme informovat průběžně. Těšíme se na vás u pohárku v Nechorách. Přejeme všem našim přátelům a příznivcům klidné prožití vánočních svátků, štěstí a pevné zdraví v novém roce 2023.

Zdeňka Laštůvková a Nechorští vinaři, foto Renata Hasilová

…a trochu poezie

Tentokrát trochu podzimní lyriky z Nechorských bylin

Měděný listopad

Vinice shodily zlatý plášť

kolem cest koberce mědi

z bývalých lásek spadla zášť

po cestách jdou co už vědí.

Ozářené remízky jak měděné penízky

ve slunci pozdního dne

nerezaví staré lásky

barevný laskavec po zdi se pne.

Měděným klíčem otočil listopad v zámku

zarostlá jádra vlašských ořechů

mladá vína létu na památku

pijeme pro svou potěchu.