Slovo starosty a vánoční přání

Vážení spoluobčané, milí přátelé,

náš obecní vánoční stromeček už zase svítí, což nám dává jednoznačně najevo, že tu za pár týdnů máme Vánoce a že se nezadržitelně blíží konec roku. Jako každoročně budeme bilancovat, jaký ten uplynulý rok byl, co se nám povedlo, co se přihodilo. Dovolte mi tedy, abych zde i já krátce shrnul, co že se v naší obci událo během roku 2017.

A jako vždy začnu akcemi investičními. A že jich letos byloJ. V proluce naproti Obecního úřadu je vybudován průjezd a nové parkoviště, které odlehčilo centru obce od zaparkovaných vozidel. Nepřehlédnutelným dílem je obnovená retenční nádrž u koupaliště. Propojili jsme cyklotrasou ulici Nechorskou s cyklostezkou Nechory, ze které se tím stala moc hezká procházková trasa, kterou využívají maminky s kočárky, pohybu holdující spoluobčané a samozřejmě také cyklisté všech kategorií. Byla opravena cyklotrasa od Široké hraničky směrem k rozhledně a zbudována nová cyklotrasa „U Babušiného kříža“ k Novému Poddvorovu. K bezpečnosti našich občanů a především dětí, přispívají tři nově vybudované přechody pro chodce. Z probíhajících akcí je to čištění toku Prušánky, tzv. struhy, budování slavnostního areálu za kostelem a rekonstrukce dalších dvou uliček u Nechor, kde také byla opravena jedna ze studní. Pro naše školáky jsme vybudovali venkovní učebnu v areálu školního parčíku.

Ale nejen budováním živ je člověk. Ke spokojenému životu neodmyslitelně patří také kultura a zábava. V této oblasti nabízíme v Prušánkách skutečně širokou škálu aktivit a kulturně-zábavných programů. Z těch očekávaných je to vánoční výstava (16. – 17. 12.), besídka naší umělecké školy HTVŠ (18. 12.), koncert Hodonínského smyčcového kvarteta (21. 12.), vánoční koncert Štěpánských koledníků (23. 12.) a samozřejmě také naše tradiční koledování na návsi ve 14:00 na Štědrý den. Druhého ledna 2018 pak společně přivítáme nový rok naším tradičním ohňostrojem. Na všechny tyto akce vás srdečně zvu, uvidíte, bude to stát za to.

Z těch akcí, které nás během roku moc potěšily, zmíním alespoň některé. Bylo to šest plesů, dětský karneval, velikonoční zábava, dvě divadelní představení, Májové zpívání, besídky HTVŠ, rodinné odpoledne u Nechor, Svatojánská noc, tradiční hody, rozloučení s prázdninami, zarážání hory, Vinobraní, Gulášfest a moc povedený druhý ročník Martinského posezení. Jsou to také akce sportovní: amatérská liga v kuželkách, turnaj ulic ve fotbale, tradiční noční soutěž hasičů, pochod slováckými vinohrady, štěpánský turnaj ve stolním tenisu a další.

A samozřejmě je také třeba zmínit akce vinařské, jako je oblastní výstava vín (košt), červnové Otevřené sklepy a Za mladým vínem koncem listopadu, které společně se všemi výše zmíněnými programy dělají z Prušánek nesmírně atraktivní místo, kam se návštěvníci velmi rádi vracejí.

Chci poděkovat všem jednotlivcům, skupinám, organizacím, pracovníkům obecního úřadu, prostě všem, kteří se podílejí na organizování tohoto úctyhodného množství akcí a samozřejmě také domácím, hostům, účastníkům, návštěvníkům a turistům, bez kterých by to všechno nebylo úplně ono.

Dovolte mi, milí přátelé, abych nám všem popřál krásné, klidné, přátelské a bezpečné Vánoce, dětem i dospělým alespoň částečně splněné sny a v závěru roku pár dní klidu a odpočinku strávených v klidu se svými blízkými.

Těším se na společné štědrodenní koledování s vámi 🙂

Hezké sváteční dny vám přeje váš starosta

Lubomír Zahradník