Seniorky: dovolená a výlet na kolech

2016_seniori_dovolena_2014Zpravodaj z Prušánek 2/2014:

Jeseníky, Jeseníky,
Vám dnes patří naše díky.
Krásně jste nás přivítaly,
Do života sílu daly.

Jsme důchodci z Moravy,
Vzali jsme si do hlavy,
že tu týden prožijeme,
před prací se zašijeme…

Teď už je to naše pátá společná dovolená. I když nás v sobotu i neděli provázel drobný déšť, pěkný hotel Paramon v Suché Rudné naše obavy, jaká bude dovolená, rychle rozptýlil. Ubytování bylo krásné a to ostatní bylo jenom na nás. Program byl na celý týden bohatý.

Hned v neděli jsme si prošli Karlovu Studánku. Městečko je velmi pěkné, léčivou vodu jsme taky ochutnali a u vodopádu se společně vyfotili. V pondělí vyšlo sluníčko, a tak jsme si pěkně prošli trasu 3 km po dřevěném chodníčku k největšímu rašeliništi na Moravě k Rejvízu. Rovněž jsme navštívili penzion, který je známý vyřezávanými židlemi místních starousedlíků. Největší dojem v nás zanechala návštěva poutní místa – kostela Panny Marie Pomocné. Nachází se hluboko v lese. K místu se váže pověst o mariánském obrázku se zázračnou léčivou silou. Každý rok se tu pořádají poutě. Na úterý byla plánovaná exkurze do „Muzea ručního papíru“ ve Velkých Losinách. Zde jsme viděli expozici vztahující se k historii výroby ručního papíru. Součástí prohlídky byla i návštěva dílen, kde se papír vyrábí. Věřte, není co závidět. V roce 2001 byla manufaktura prohlášena národní kulturní památkou. Dalším dnem byla v plánu návštěva Halouzkovy galerie v Jiříkově. Všechna díla jsou zde vyřezána ze dřeva. Některá jsou zapsaná v knize rekordů, např. socha Praděda – vysoká 104 m, největší betlém na světě, sochy v životní velikosti a spousty jiných krásných věcí. Moc jsme se zde pobavili a odnesli krásný zážitek. Jedním z nejvíce navštěvovaných míst je nejvyšší hora Jeseníků „Praděd“. Byl to náš celodenní výlet. Na vrchol je zákaz vjezdu všech vozidel, kdo chtěl a mohl, absolvoval tuto cestu pěšky až na vrchol hory. Praděd měří 1492 m a s televizním vysílačem slouží jako rozhledna 1563 m. Výhled je krásný na celé panoráma Jeseníků. Toto nám bylo odměnou za naši túru. Poslední den naší dovolené jsme si nechali na návštěvu města Bruntálu. Pro svou polohu bylo právem nazýváno vstupní brána Jeseníků. K památkám města patří i renezanční zámek. Ten jsme taky navštívili a moc se líbil. A co jsme dělali po večerech? Po večeři jsme se scházeli v klubovně. Pan Karel Šiška z Mikulčic nám zahrál na klávesy a my si společně zazpívali a zatančili. Spokojeni s pěknou dovolenou jsme se vrátili domů A už se těšíme na další společné zážitky.

2016_seniorky_dovolena_2Taky jsme zakončily cvičení. Jako každý rok na závěr cvičící sezóny jezdíme na kolech. Projedeme místní vinohrady a končíme u Hromků ve sklípku, kde si opečeme špekáčky a povídáme si.

Chtěla bych touto cestou poděkovat těm našim členkám, které pomáhají na nejrůznějších akcích v pokladnách prodávat vstupenky nebo trpělivě sedí v šatně až do rána a čekají na poslední „plesaře“. Určitě by dokázaly trávit svůj volný čas jinak, ale

Za seniory Květa Kopečková