Šachový oddíl SK Podlužan Prušánky v sezóně 2019/2020

Zpravodaj 3/2020 Co se týká soutěží družstev v uplynulé šachové sezóně, pak tyto byly poznamenány pandemií koronaviru. Soutěže byly přerušeny v polovině března a dohrávaly se v druhé polovině června 2020.

Družstvo A – 2. Liga E

Naše první družstvo dosáhlo zatím nejlepšího umístění po dobu svého účinkování v této soutěži (od roku 2012) – a to celkové 4. místo. Kapitánce družstva Taťáně Šerákové se podařilo tým dobře sestavit a připravit, což se potvrdilo i v jednotlivých zápasech.

1. TJ Vlčnov 29b
  2. Jezdci Jundrov 23b
  3. ŠK Garde Lipovec 23b
  4. SK Podlužan Prušánky 23b
  5. Slavia Kroměříž B 17b
  6. ŠK Staré Město B 14b
  7. OREL Ořechov 14b
  8. SK Boršice 14b
  9. ŠK Zlín 13b
  10. ŠK Kuřim 12b
  11. ŠK Lokomotiva Brno 7b
  12. Spartak Adamov 1b

Družstvo B – Jihomoravský krajský přebor I. třídy

Naše druhé družstvo nedokázalo navázat na předchozí výsledky, kdy se pravidelně umísťovalo v horních patrech tabulky a skončilo na předposledním místě, což znamená sestup do JmK KPIIC.

Družstvo C – Jihomoravský krajský přebor II. třídy, skupina C

Zde bylo cílem se zachránit v soutěži, což se také podařilo a naše třetí družstvo skončilo na celkovém 7. místě.

1. Sokol Kyjov 24b
  2. ŠK Lokomotiva Brno D 22b
  3. Veselí nad Moravou B 17b
  4. Jiskra Strážnice 17b
  5. Moravská Slávia Brno C 15b
  6. ŠK 64 Brno 9b
  7. SK Podlužan Prušánky C 9b
  8. ŠK DDM Slavkov 9b
  9. ŠK Agrotec Hustopeče B 7b
  10. Galerie Závodný Mikulov 1b

Družstvo D – Okresní přebor Hodonín I. třídy

V okresní soutěži Hodonín naše čtvrté družstvo skončilo na celkovém 4. místě. Hrálo šest družstev dvoukolovým systémem.

1. Veselí nad Mor. C 23b
  2. Kyjov B 20b
  3. Vacenovice 13b
  4. SK Podlužan Prušánky D 12b
  5. Hodonín B 9b
  6. Ježov 6b

Štěpánský turnaj oddílu

Tradičního turnaje v bleskovém šachu na závěr roku 2019 se zúčastnilo šestnáct hráčů našeho oddílu. Zvítězil Oskar Hájek před Daliborem Mlénským a Vladanem Předínským. Těsně pod medailovými příčkami skončil Marek Budín.

OPEN Blesk Podluží – Prušánky

Šachový oddíl Prušánky uspořádal v Hostinci U Schottlů v sobotu 29. srpna 2020 šachový turnaj OPEN Podluží v bleskovém šachu. Celkem se zúčastnilo patnáct hráčů. Po zajímavých bojích na šachovnicích nakonec zvítězil domácí hráč Oskar Hájek před Františkem Vránou ze Starého Města a Petrem Buchníčkem z Jezdců Jundrov Brno.

Ostatní turnaje – úspěchy našich hráčů

Výprava z Prušánek ve složení Jan Mikeš, Oskar Hájek, Marek Budín a Josef Mayer se zúčastnila v druhé polovině srpna mezinárodního týdenního turnaje OPEN Jeseník – ve skupině „A“ změřilo své síly sedmdesát sedm  hráčů, zde naši hráči v silné konkurenci zaznamenali pronikavé úspěchy, třetí místo obsadil Jan Mikeš a páté místo Oskar Hájek. Ve skupině „B“ hrálo 125 hráčů, zde si svůj prvotní mezinárodní rating uhrál Marek Budín, který skončil na velmi slušném 37. místě (nasazen jako č. 105).

Legendárního turnaje v bleskovém šachu v Brně – bleskovky Zdeňka Páska v sobotu
6. 9. 2020 se zúčastnil náš hráč Oskar Hájek, který skončil na konečném 2. místě (celkem startovalo 32 hráčů).

Šachového turnaje v rapidu – Memoriálu Antonína Drvoty v Teplicích v neděli 20.09.2020 se zúčastnil náš hráč Jan Mikeš a stal se jeho suverénním vítězem, když svým soupeřům povolil pouze jednu remízu (celkem se zúčastnilo 48 hráčů).

Šachový kroužek

Šachový kroužek navštěvuje cca 12-15 dětí. Dětem se věnují dva trenéři. V prosinci 2019 proběhl Vánoční turnaj šachového kroužku, který vyhrál Patrik Šimčík před Lukášem Váňou a Ondřejem Kollerem. Taktéž v prosinci 2019 proběhl ve Strážnici okresní přebor družstev základních škol. Prušánky ve složení Patrik Šimčík, Jakub Weissberger, Tomáš Weissberger a Nikos Görlich obsadily v kategorii starších žáků 4. místo. Ostatní turnaje pro děti byly zrušeny kvůli pandemii.

Letní tábor dětí – Vřesovice

Letního šachového tábora Vřesovice 2020 „Asterix a Obelisk – mise Kleopatra“ v srpnu 2020 se zúčastnili z Prušánek Lukáš Váňa, Patrik Šimčík, Ondřej Koller, Jakub Weissberger a Tomáš Weissberger. Tábor nebyl jenom o hraní a trénování šachů, nicméně v táborovém turnaji v rapid šachu obsadil Ondřej Koller vynikající 3. místo. Co je ovšem nejpodstatnější, je to, že děti se na tábor velmi těší a velmi si jej pochvalují. Lukáš Váňa a Patrik Šimčík od nového školního roku již nebudou navštěvovat ZŠ Prušánky, nicméně doufáme, že i tak se nám je podaří u šachů udržet i nadále.

Šachový kroužek – zahájení činnosti pro školní rok 2020/2021

Šachový kroužek zahájil opět svou činnost. Kroužek se koná každé úterý 15:00 – 16:30 v klubovně pod domem s pečovatelskou službou. Chtěli bychom tímto požádat rodiče, aby poslali své děti do kroužku – další zájemci jsou srdečně zváni. Jedná se o výborný doplněk zejména k fyzickým aktivitám dětí.

Závěrem je třeba sdělit, že ve vedení oddílu šachu (založen 1974) dochází k mezigenerační změně, dosavadního dlouholetého předsedu Františka Dryšla, kterému tímto děkujeme za vše, co pro šachy v Prušánkách vykonal, nahradí Taťána Šeráková, která bude mít v gesci zejména strategii, rozvoj a udržitelnost šachového oddílu, propagaci a komunikaci s klíčovými zainteresovanými stranami. Cílem je, aby se šachový oddíl stal nedílnou a pevnou součástí jak SK Podlužan, tak sportovního dění v obci Prušánky a byl kladně přijímán širokou veřejností.

Za SK Podlužan Prušánky z.s. Radek Dryšl a Taťána Šeráková