Prušánečtí senioři se po dvou letech opět setkali

Zpravodaj 4/2022: 1. října 1991 se poprvé slavil Mezinárodní den seniorů, vyhlášený rok předtím Valným shromážděním OSN. Prvotním cílem bylo zvýšení povědomí o starostech a problémech seniorů, jako je osamění, nemoci stárnutí, ale také problém zneužívání seniorů. Zároveň měl tento den všem lidem připomenout přínos seniorů pro společnost. O třicet let později v roce 2021 vyhlásil papež František Světový den prarodičů a seniorů, který se v celé církvi bude připomínat každou čtvrtou neděli v červenci, v blízkosti liturgické památky sv. Jáchyma a Anny, Ježíšových prarodičů. Impulsem k vyhlášení tohoto světového dne byla pandemie covidu, která, jak řekl papež, přišla jako nečekaná a zuřivá bouře a dopadla nejtvrdším způsobem právě na staré lidi, ať už v podobě nemoci samé, odchodu nejbližších nebo formou dlouhé izolace a osamělosti. Připomněl také, že stáří je darem a prarodiče jsou spojujícím článkem mezi různými generacemi, aby mladým lidem předávali zkušenosti života i víry. Na staré lidi se mnohdy zapomíná, opomíjíme toto bohatství předávaných a uchovávaných kořenů. Je proto důležité, aby se prarodiče setkávali s vnuky a naopak, protože prarodiče čerpají ze svých vnuků sílu žít a vnuci čerpají jejich životní moudrost a zkušenosti.
V Prušánkách se Den seniorů až do covidové pandemie slavil každý rok. V uplynulých dvou letech se ze známých důvodů tradiční setkání se seniory v Prušánkách bohužel nekonalo. Letos byla situace mnohem příznivější a tak se v místním kulturním domě sešlo kolem 140 seniorů starších sedmdesáti let. Nejdříve je přivítal nový starosta obce Prušánky Zbyněk Němeček a nová místostarostka Jana Šupová. K seniorům promluvila také vedoucí místního Klubu seniorů Květa Kopečková.
Kromě občerstvení a dobrého vína od Nechorských vinařů a navíc kytičky pro každou ženu byl nachystán také kulturní program, o který se postaraly šikovné tanečnice z místní ZŠ, zatančily také děti z Nechoránku doprovázené cimbálovou muzikou, zazpívaly jejich sólistky, vystoupil místní mužský a ženský sbor Slováckého krúžku, které na cimbál doprovázel skvělý cimbalista Božik Balga. Ten potom ještě předvedl část svého umění při sólovém vystoupení. S několika důležitými informacemi pro seniory vystoupil místní policista a pracovník firmy DONERA. Po bohaté tombole skončila oficiální část programu a začala volná zábava.
Kouzlo neplánovaného se naplno projevilo, když na pódiu začala na housle hrát lidové písničky vedoucí dětské CM paní Dana Vašíková, ke které se s cimbálem přidal Božik Balga. Hráli na přání obecenstva, všichni zpívali – a že se tam našlo hodně dobrých zpěváků!
Byla to moc vydařená akce, všichni zúčastnění si ji pochvalovali. Věříme, že se příští rok zase všichni spolu ve zdraví sejdeme.

JK