Příměstský tábor Tornádo aneb pomoc rodičům dětí z obcí postižených tornádem

Zpravodaj 3/2021: Červnové tornádo za sebou zanechalo obrovskou spoušť. Tato nešťastná událost sebou přinesla silnou vlnu solidarity lidí nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí. S odklízením škod v postižené oblasti pomáhalo tisíce dobrovolníků. Děkuji Vám všem, kteří jste se jakkoli zapojili do pomoci. Nesmírně si toho cením.

Já jsem své síly soustředila primárně na pomoc rodinám s dětmi z postižené oblasti. Tornádo v obcích poškodilo mateřské i základní školy. Blížil se začátek prázdnin a mnoho rodin najednou muselo řešit opravy či demolice svých domů a plány na prázdninové radovánky s dětmi musely jít stranou. Naopak děti se motaly na staveništích, což pro ně bylo nebezpečné a mnohdy je neměl vůbec kdo hlídat.

Ve spolupráci s metodičkou prevence Mgr. Alenou Vlkovou a s podporou starostů Regionu Podluží a Mikroregionu Hodonínsko jsem pomohla zrealizovat projekt – letní příměstský tábor Tornádo pro děti z postižené oblasti. Rodiče měli možnost, zcela zdarma, využít tábora libovolně dle jejich potřeb v průběhu celých letních prázdnin. Děti ve věku prvního stupně byly sváženy školním autobusem z Lužic, Mikulčic, Hrušek a Moravské Nové Vsi do základny tábora, který první půlku prázdnin hostil areál ZŠ Prušánky a následně ZŠ Lanžhot. Tábora během prázdnin využilo téměř 100 dětí v různých intervalech. O děti se starali dobrovolníci z řad pedagogických pracovníků z okolí. Pro děti jsme zajistili nejen pestrý program v místě konání, ale také každý týden zážitkový výlet. Rodičům se podařilo odlehčit tím, že měli možnost celodenního hlídání až do večerních hodin během skoro celých prázdnin.

Stejně tak byla pomoc soustředěna i na děti z mateřských školek, kterým byl zajištěn náhradní prázdninový provoz v MŠ Prušánky a MŠ Dolní Bojanovice. Pro děti jsme zajistili svoz školním autobusem a financovali stravu.

Tímto děkuji starostům, vedení obcí a škol v Prušánkách, Lanžhotu a Dolních Bojanovicích za velmi vstřícné a rychlé jednání o využití jejich budov pro tábor a školky.

V Hodonínské Bažantnici smetlo tornádo zázemí skautského městečka a atletického areálu U Červených domků. Podařilo se mi zajistit finanční příspěvek na příměstský tábor Liščátek, na náhradní prostory pro letní tábor romských dětí a také na soustředění hodonínských atletů, kteří museli rovněž přesunout své letní aktivity do náhradních prostor.

Než se dá život v postižené oblasti zpět do normálu, bude pomoc ještě dlouho potřeba. Jsem moc ráda, že se nám podařily zrealizovat právě tyto projekty a že jsme mohli dětem alespoň trochu zlepšit prázdniny a rodičům ulevit od části starostí.

Anna Hubáčková, senátorka za Hodonínsko

z FB Anny Hubáčkové jsme převzali pokračování:

„Prázdniny jsou již nenávratně za námi a s nimi skončil také příměstský tábor Tornádo pro děti z obcí zasažených tornádem. Tento tábor měl velký úspěch a pomohl mnoha rodinám. Nic z toho by se ale nestalo, kdyby se nenašlo tolik skvělých lidí, kteří vyměnili své prázdniny za dobrovolnou a nezištnou pomoc pro děti, které ji potřebovaly. Učitelky, učitelé, studenti, kuchařky, uklízečky, vedení škol, Město Lanžhot, Obec Prušánky, zapojení Regionu Podluží, Mikroregionu Hodonínsko a mnoha dalších… to jsou lidé, kterým patří obrovské poděkování za čas, který dětem během prázdnin věnovali.“

Paní senátorka pozvala všechny tyto dobrovolníky na malá posezení u kávy, část lidí do Sonnentoru v Čejkovicích a část do Lanžhota, kde jim osobně poděkovala a předala malé dárečky.

Foto z FB Anny Hubáčkové

Setkání v Lanžhotě a v Čejkovicích