Příběhy našich sousedů v Prušánkách

Zveme vás ke sledování dokumentu projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století: https://www.youtube.com/watch?v=Fr6EmSFHZ1Q&t=39s

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Hodonínsku konal letos poprvé, se zapojilo celkem jedenáct žákovských týmů z osmi základních škol už v únoru 2020. Projekt byl přerušen covidovou epidemií, zavřenými školami a všemi epidemiologickými opatřeními. Do závěrečných prací nám nakonec zasáhlo tornádo. Projekt dokončilo pět žákovských týmů z pěti škol.

Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Hodonín Mírové náměstí, ZŠ Hodonín Vančurova, ZŠ Hodonín U Červených domků, ZŠ Prušánky a ZŠ Mikulčice. Žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární dílka.

Žáci zpovídali Zuzanu Domesovou, pamětnici okupace v roce 1968, učitelku, ale také poslankyni Parlamentu ČR. Další účastnicí byla Ludmila Drdlová, která vzpomínala na nálety na Hodonín za druhé světové války, ale také na strach při okupaci v srpnu 1968. Žáci nahrávali rozhovor s Pavlem Novákem, pamětníkem konce druhé světové války a přechodu fronty, kolektivizace na venkově, milovníkem folkloru a kostelníkem v Mikulčicích. Podařilo se zaznamenat vzpomínky Františka Krejčiříka, pamětníka významné hokejové éry v Hodoníně, hráče i trenéra, hokejového fanouška. Poslechnout si můžete vyprávění Evy Makuderové, pamětnice perzekucí v 50. a 60. let a zdravotní sestry z chirurgie hodonínské nemocnice.

Projekt finančně podpořilo město Hodonín, obec Prušánky, obec Mikulčice, Jihomoravský kraj a Místní akční skupina Jižní Slovácko ve spolupráci s projektem „Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Hodonín II“, registrační číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0008626 v rámci oblasti demokratické kultury a regionální identity.

O PROJEKTU:

V roce 2020 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 388 českých škol s více jak 2200 žáky a studenty, kteří pod vedením 442 učitelů zdokumentovali v 559 žákovských dokumentaristických týmech téměř 600 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.