Předhodová beseda u cimbálu

Zpravodaj 3/2018: Je vlahý sobotní podvečer a prušáneckou návsí se nese melodie podlužácké písničky „Eště byly štyry týdně do hodú“. Ta v podání domácího mužského sboru vítala milovníky folkloru na 36. ročníku předhodové besedy u cimbálu v Prušánkách. Na návsi „pod zeleným“ se poté představily naše folklorní naděje, tedy děti z mladšího i staršího souboru Nechoránek a to za doprovodu dětské cimbálové muziky při HTVŠ Prušánky. Je jen dobře, že malí muzikanti už hudebně natolik „vyrostli“, že zvládají doprovázet taneční vystoupení svých vrstevníků. Po jejich pásma se na scénu vrátila cimbálová muzika Slovácko s primášem Petrem Maradou, aby mohla doprovodit ostatní domácí i přespolní účinkující. A nebylo jich málo. V pestré skladbě programu se postupně vystřídali domácí pěvečtí sólisté – a tak jak ti mladší (Simonka Hnátková, Veronika Klímová a Vendulka Tlachová), tak i ti pěvecky již ostřílení (Jaroslav Čech, Josef Ševčík, Josef a František Imrichovi a Jan Kožnar). Chybět pochopitelně nemohl ani domácí mužský a ženský sbor. Ti si jako své přespolní hosty pozvali mužáky z Ladné a ženský sbor z Bulhar. Pěknými podlužáckými písničkami se předvedla i děvčata Kristýna Podešvová z Dolních Bojanovic a Barbora Sůkalová z Nového Poddvorova. Každoročně se taky snažíme na besedě u cimbálu představit některého z podlužáckých verbířů, resp. některého ze stárků Podluží. Letos padla volba na zkušeného Martina Kobzíka z Týnce, který se v posledních letech umísťuje mezi pěti nejlepšími verbíři i na festivalu ve Strážnici, přičemž v roce 2012 tuto soutěž vyhrál. Milou zajímavostí je, že v Prušánkách tak měl možnost naposledy vystoupit jako svobodný mládenec. Při výběru tanečního souboru jsme se tentokrát rozhodli ukázat takový folklorní region, který se v naší obci doposud neprezentoval – tedy z oblasti Valašska. Pozvání nakonec přijal národopisný soubor Klobučan z Valašských Klobouk. Soubor, který vznikl už v roce 1981 a nyní pracuje pod vedením paní H. Tarabusové, u nás předvedl část svého bohatého repertoáru zahrnující figurální tance, cechovní tance, klobuckou točenou a starou uherskou z oblasti Valašskoklobucka a představil se i v typickém „závršském“ kroji z bílého a hřebíčkového sukna. Zpestřením večera v podobě malé divadelní scénky bylo i vystoupení dvou „dryáčnic“ z Dolních Bojanovic. K příjemnému prožití sobotního večera přispělo i průvodní slovo konferenciérky Heleny Hájkové.

Tradičním pořadatelem besedy u cimbálu byl Slovácký krúžek Prušánky, který tímto děkuje vedení Obce Prušánky a všem dobrovolníkům, kteří nám pomohli s přípravou a organizací této akce.

Josef Hromek – předseda Slováckého krúžku Prušánky