Pozvání na skleničku do Nechor

k nechoram_radilův-sklep-St.-Böhm-222x300Prušánky se pyšní samostatnou vesničkou tvořenou vinnými sklepy, která vytváří ráz malé obce s náměstím a přiléhajícími uličkami. Nechory, to ale nejsou jen historické sklepy a búdy s dubovými sudy. Nechory jsou místo, kde se lidé rádi potkávají. U sklenky dobrého vína a pod klenbou sklepů zapomínají na své starosti a stres a ve společnosti přátel nalézají pohodu a klid.

Nechory, to je taky kus Slovácka se vším, co k němu patří. Budete-li mít oči otevřené, můžete si všimnout zajímavé architektury starších sklepů nebo obdivovat ornamenty na „žůdrech“ u sklepů. Když budete mít otevřené uši, můžete tu a tam zaslechnout typické podlužácké nářečí a zazpívat si pěknou písničku. Nechorské aroma, to je vůně vína a sklepů, ale také vůně odkvétajících vinohradů, které vás budou vítat cestou k nám.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV Nechorách se konají nejrůznější akce během celého roku. V dubnu je to Nechorský košt vín, v květnu Májové zpívání, v červnu K Nechorám do sklepa, v září Zarážání hory a Slavnost vinobraní a v listopadu K Nechorám za mladým vínem.

My vás dnes chceme pozvat do Nechor v sobotu 20. června na akci K Nechorám do sklepa. Nechejte se pozvat do vesničky vinných sklepů a prožijte s námi letní den při ochutnávce místních vín. Nechory budou otevřeny od 10.00 do 19.00 hodin, a to za každého počasí.

Celodenní jednotné vstupné je 650,- (600,- v předprodeji do 17. června). Co všechno získáte společně se vstupenkou? „Každý návštěvník dostane tištěného průvodce s propiskou, skleničku s nosičkou a identifikační pásek na ruku, který ho opravňuje k celodenní degustaci vzorků ve všech 20 sklepech. Na poslední straně průvodce jsou kupony na nákup vína v hodnotě 300,- Kč. Jako překvapení najde každý v průvodci slevový kupón na 1 vstupenku na naši novou akci, která se bude konat pod názvem K Nechorám do sklepa za mladým vínem v sobotu 28. listopadu. Při troše k_nechoram1štěstí může za účast v anketě, která je rovněž součástí průvodce, získat na tuto akci vstupenku volnou,“ dodává Michaela Hradilová, administrativní pracovnice Spolku Nechorští vinaři.

Letos bude otevřeno dvacet sklepů. Opět bude jezdit Nechorský expres z vlakového nádraží Břeclav a svozový autobus pro návštěvníky ubytované mimo Nechory.

Po Nechorách se můžete pohybovat prostřednictvím mapky, na které jsou označeny jednotlivé otevřené sklepy. Hned první zastávkou je Rodinné vinařství Košut. „Zveme vás ochutnat naše tradiční Chardonnay, se kterým máme úspěchy na Salonu vín. Chardonny 2014 bylo oceněno diplomem na valtických vinných trzích. Okoštovat můžete také Aurelius, který získal stříbrnou medaili na Grand Prix Vinex nebo novou řadu červených vín z barikových sudů,“ doplňuje Luděk Košut.

k nechoram_okynko_w„V našem vinařství mohou návštěvníci ochutnat skvělá vína oceněná na našich i světových soutěžích“, přibližuje nabídku Milan Vašíček. „Velmi nás potěšil náš Sauvignon 2013 pozdní sběr, který získal zlatou medaili na mezinárodní soutěži MONDIAL DU SAUVIGNON konané v Itálii. Vína si můžete vychutnat v krásném prostředí vinařství a penzionu Nechorka, kde se bude za příjemných tónů cimbálu podávat grilované selátko a další dobrůtky.“

Víno k večernímu posezení si mohou návštěvníci zakoupit v kterémkoliv z otevřených sklepů až do 19.00 hodin, později na základě individuální dohody.

V nabídkách vinařství najdete vína, jejichž názvy i chuť budete znát. Někteří lákají na vína se zajímavým pojmenováním, která podnítí vaši zvědavost: „Vinný sklep u Nosků nabízí k ochutnání vína ročníku 2014 Cabernet blanc, Cabernet jura, Hibernal, Chorvat, růžové cuvée Fragária, dále Zweigeltrebe – barrique 2013 a další. Nabízíme také na místě vařené ovarové koleno a čerstvou ovarovou tmavou polévku.“

k nechoram_rozcestnik-fotogalerieBěhem celodenního ochutnávání nebude moc času na písničku, ale večer si ji určitě rádi zazpíváte. „ V doprovodném programu zahraje v době od 18.00 do 24.00 hodin k tanci a poslechu cimbálová muzika Verbuňk. O občerstvení se po celý den budou starat Vinné sklepy u Jeňoura, Penzion Nechorka a drobní prodejci v centru Dolních Nechor,“ doplňuje Michaela Hradilová. Během dne bude jezdit po areálu vinných sklepů koňský povoz, který můžou zájemci využít k projížďkám ke sklepům do Horních Nechor nebo po Nechorských vinohradech.

Sklepy v Nechorách si vinaři různě upravují. Někde najdete moderní vinotéku, jinde původní prostory. Z rodinného sklepa u Hradilů zvou: „Přijďte si prohlédnout náš starobylý sklípek s rodokmenem sahajícím k počátku 19. století. Těšíme se, že přijdete ochutnat vína, kterých se nesčíslněkrát dotkla ruka našeho sklepmistra. Snad zde najdete i ukrytou duši našich předků a zatoužíte odhalovat pravdy skryté ve víně.“

sklepV nejstarší části sklepního areálu Dolní Nechory má lisovnu s hlubokým prostorným sklepem i vinař Marek Pšovský. „Dojdite ochutnat přímo do sklepa. Letošní jarní Nechorský košt vín byl pro nás úspěšný. Náš Modrý Portugal 2013 byl vyhlášen nejlepším vínem v odrůdě. A na výstavě vín Podluží byl oceněn náš Dornfelder 2013.”

Podrobné informace o sklepech, mapku areálu i nabídky ubytování najdete na internetové adrese www.nechorstivinari.cz

Víte, podle čeho získaly Nechory svůj název? Neobvyklý název búd vysvětluje pověst, podle níž prý kdysi ve sklepech vznešení pánové tak popíjeli, až jeden z nich zůstal zmožen ležet. Jedni se ptali: „Je chorý?” “Ne chorý – opitý,“ odpověděli druzí. Jiná verze tvrdí, že kdo často navštěvuje prušánecké sklepy, je zdravý a ne chorý. Tak jestli chcete být zdraví, přijeďte do Nechor! Třeba už za pár dní na akci K Nechorám do sklepa.

Helena Hájková, 15. června 2015

(foto archiv vinařů, www.obecprusanky.cz)