Ohlédnutí za rokem 2021 okem strážníka OP Prušánky

Zpravodaj 4/2021: První ranní mrazíky dávají trošku se zpožděním tušit, že zima je za dveřmi. Dovolte mi seznámit vás s činností strážníků Obecní policie Prušánky během letošního roku.

Pracovním evergreenem jsou sousedské spory, ať už v obci nebo v Nechorách. Je to často spojená nádoba s tím, že si oznamovatel myslí, že jde o veřejný pořádek. Bohužel, tyto spory pak často postupují k přestupkové komisi a je dost složité něco řešit, když vzájemná averze je taková, že spolu dva chlapi v klidu nevydrží ani minutu v místnosti. Tím se dostáváme k dopravě, kde kromě průběžně prováděného orientačního měření rychlosti během roku kontrolujeme také vyhrazená parkoviště, jako jsou místa pro invalidy, či zákazy zastavení, nebo parkovací omezení v Nechorách. A že jsou lidi opravdu vynalézaví! Nový asfalt ve Vrchních Nechorách za necelý týden od pokládky snad ani nestačil vytvrdnout, když nám hlásili jeho rozlámání. Tatra s osmi nápravami byla zachycena a řidič řešen, poškození dáno k nápravě. Stejně jako poté, co přišla nešťastná seniorka, že někdo bahnem počmáral kapličku, o kterou se stará. Mladí výtečníci byli dopadeni a s pomocí rodičů uvedli krásnou dominantu na kraji naší obce do původního stavu. Bohužel ne vždy je to také příjemné a pozitivní. Stává se, že někteří lidé žijí sami, nemají nikoho blízkého a po jejich odchodu je třeba si toto ověřit a zajistit obydlí. I k tomu jsme se letos bohužel několikrát dostali i u mladších občanů.

Kamerový systém obce obsluhovaný OP se v letošním roce opakovaně osvědčil. Třeba když si nezajistíte peněženku a po obci za sebou trousíte papírové bankovky. Myslím, že pán si hodně oddechl, když během důrazného kárání od manželky zazvonil zvonek a došlo k navrácení kompletní hotovosti. Úspěšnost využití kamer je o to vyšší, když nekalou činnost zachytíme právě v ten okamžik. Nahánět někoho z kamerového záznamu, když se na místě již nenachází, podstatně snižuje úspěšnost. I tak si naši spolupráci kolegové od PČR nemohou vynachválit, podíleli jsme se na téměř desítce událostí úspěšně vyřešených právě díky přímému kamerovému záběru. Ty mohou být s úspěchem použity také k řešení dopravních nehod auta s cyklistou, či zemědělskou technikou poškozující obecní majetek. Řidiči kamionů i autobusů se nám časem naučili jezdit po silnici kolem poldrů a nikoliv přes Nechory, kde se s návěsem nejedenkrát stejně zasekli.

Ztráty a nálezy se nejčastěji dostanou na obecní úřad, takže je zaevidujeme a díky dokladům navrátíme majiteli. V případě klíčů od vozidla je pak naší snahou zjistit, zda je vozidlo někde nablízku a je zajištěno. Pokud je neuzamčené, zajistíme, aby se majitel se svým vozem mohl shledat a nezvýšila se šance odcizení. Dva úspěšné záchyty máme za poslední měsíc v oblasti krádeží. Majetek se vrátil majitelům, nenechavec dostal přes prsty, a to vše bez velkého divadla v centru obce.

Můžeme to opakovat pořád dokola, ale zvlášť naši starší občané se stejně musí spálit. Řeč je o tzv. „šmejdech“. U nás letos takto úřadovaly dvě skupiny „takyřemeslníků“, nabízející sobě rychlý a vysoký přivýdělek za fušerskou práci. Co však s tím, když k takovému jednání přijedete a sám senior vám tvrdí, že si firmu objednal a tu práci provést chce? Bohužel, doba neznámých řemeslníků bez papíru je pryč, a takovou práci lze už svěřit jedině někomu místnímu a ověřenému.

U seniorů na chvíli zůstaňme. Jsme rádi, když můžeme pomoct. A není nic špatného na tom, říct si o pomoc, třeba když se nemůže nejen starší osoba zvednout z podlahy, nebo ze stoličky po mnohahodinovém nedobrovolném sezení. Tělo má své za sebou a není-li doma nikdo nápomocný, nebo si nedokáže poradit, rádi jsme i letos takto přiložili ruku k dílu. A když se to nakonec ukáže jako stav vyžadující pomoc zdravotníků, tak i oni s povděkem kvitují, když nosítka z patra domu nemusí snášet drobná doktorka, ale záchranáři vypomůže druhý pár mužských rukou.

Jsme rádi, že nám děti mohou chodit od září do školy a školky. Snad to vydrží co nejdéle. Na to, aby se tam bezpečně dostaly, každé ráno dohlížíme. Následně se umíme otočit kolem hřišť a vytipovaných ploch, což párkrát do roka vede k nálezům potencionálně infekčního materiálu, který odstraníme.  Když však jsme v práci buď já, nebo kolega, nemůžeme být zároveň všude. Ocenili bychom proto, kdyby místo častých výlevů internetových došlo k nahlášení podezření na přestupkové jednání tak, jak by to mělo být, třeba na telefony nás strážníků a my se budeme oznámením zabývat. Vždyť bez společné součinnosti občanů a strážníků to nebude tak efektivní, jako když budeme spolupracovat.

S přáním pevného zdraví a prožití svátků vánočních v klidu, pohodě a lásce rodinného kruhu
Adam Hellinger, OP Prušánky