Odstranění statických poruch a odvlhčení kostela sv. Izidora v Prušánkách

Zpravodaj 4/2021: Po několikaleté přípravě, výběru vhodného řešení a zpracování projektové dokumentace byly v roce 2019 zahájeny rozsáhlé opravy našeho kostela, a to z důvodu odstranění statických poruch na východní a západní straně kostela a provedení takových stavebních úprav, aby byla odstraněna vysoká vlhkost interiéru kostela, která způsobovala enormní tvorbu plísní. Nejprve se dělaly otluky omítek uvnitř a poté venku. V minulém roce byl vytvořen větrací systém kolem celého obvodu zdí. Letos se podařilo dokončit tyto stavební práce tak, že v celé vnitřní části kostela byly provedeny nové sanační omítky a v říjnu závěrečná výmalba, aby nadále mohl kostel důstojně sloužit svému účelu. Všechny stavební práce ve vysoké kvalitě provedla hodonínská firma Renova za bezmála 4 miliony korun. Velké díky patří obci Prušánky, která jako dar věnovala přes jeden milion korun, další menší dotace poskytlo Ministerstvo kultury, Jihomoravský kraj a ČEZ, dary HM s.r.o. a v neposlední řadě děkuji občanům Prušánek za jejich peněžní dary.

V dalších letech bychom rádi pokračovali provedením sanačních omítek na fasádě kostela, opravách věže a celkovém nátěru fasády, což si vyžádá další čtyři miliony korun. Byli bychom rádi, aby kostel sv. Izidora jako dominanta obce mohl další desítky let sloužit svému účelu už v novém kabátě. Jsme moc rádi, že jsme 265. výročí posvěcení našeho kostela mohli s vděčností oslavit již v nově vymalovaném interiéru. Přijďte se podívat!

Vít Hába, farář, foto: Libuše Tesaříková, technik stavebních investic