Odpadové hospodářství za rok 2021

Vážení spoluobčané,

rok s rokem se opět sešel a je čas zhodnotit, co se týče odpadového hospodářství, uplynulý rok 2021. Tak jako všude se všechno na příští rok zdražuje, tak také ze skládky Hraničky přišla nemilá zpráva, že za jednu tunu uloženého komunálního odpadu zaplatíme místo letošních 1429,- Kč nově 1816,- Kč. Je to drastické zdražení. V roce 2020 jsme na skládku uložili 640 tun komunálního odpadu, v roce 2021 jsme za 11 měsíců uložili 553 tun. Při zprůměrování se dostáváme k hodnotě 600 tun/rok. To znamená, že máme zlepšení třídění cca o 40 tun, ale i to je pořád málo. Proto musíme opět navýšit poplatek za vývoz popelnic na 650,- Kč na osobu a rok. I přes toto navýšení neustále obec doplácí za vývoz a skládkovné. Takže opět vás občany prosím, třiďte odpad, má to smysl, protože zdražovat uložení komunálního odpadu se bude každý rok. Část odpadu se sice vyváží také do spalovny v Brně, ale peníze za tunu jsou stejné.

Pro zajímavost vás také seznámím s množstvím vytříděného odpadu. U papíru, plastu a skla mám podklady zatím jenom za tři čtvrtletí, ale i tak.

– papír – 52,58 tun

– plast – 28,72 tun

– sklo – 30,52 tun

– kovy – 114,5 tun

– biologicky rozložitelný odpad – 136,94 tun

– kaly z ČOV – 6 tun

Vážení spoluobčané, i přes tyto nedobré zprávy a těžkou „kovidovou“ dobu vám přeji krásné a pohodové prožití vánočních svátků a v novém roce hodně štěstí a v dnešní těžké době dobré zdraví.

Jan Nosek, místostarosta