O nejlepší obecní a městský zpravodaj 2016

Zpravodaj 3/2017: KPES FF Univerzity Palackého v Olomouci, Civipolis, o. p. s.; Unives.eu, Angelus Aureus, o. p. s., Sdružení místních samospráv ČR vyhlásily při příležitosti státního svátku ČR Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje 6. ročník soutěže „O nejlepší obecní a městský zpravodaj 2016“.

A tak jsem poslala dvě loňská čísla Prušánského zpravodaje. Jen tak, prostě jsem to zkusila. Říkala jsem si, že třeba pošlou hodnocení, co děláme dobře, co naopak vyžaduje jiný přístup nebo zlepšení. No a pak vyšla tato tisková zpráva, – čtěte až do konce:

Soutěž o nejlepší zpravodaj vyhrál příbramský Kahan, Bílovický zpravodaj a MAS Hlinecko

Soutěž o nejlepší obecní a městský zpravodaj roku 2016 dopadla nejlépe pro obec Bílovice nad Svitavou a město Příbram. Slavnostní vyhlášení šestého ročníku celostátního klání se uskutečnilo 4. července na Velehradě, kdy zde tisíce poutníků slavily Dny lidí dobré vůle. Porota hodnotila u více než tří stovek přihlášených zpravodajů grafickou přehlednost, obsahovou pestrost i celkový dojem. V kategorii zpravodajů místních akčních skupin
a mikroregionů obstála nejlépe MAS Hlinecko.

Do vyhlášení soutěže se vůbec poprvé zapojilo i Sdružení místních samospráv ČR, jež zaštítilo a ocenilo kategorii o nejlepší článek či rubriku. Toto prvenství připadlo Jitce Dostálové z Chvalčova za přínos demokracii díky jejím netradičním úvodníkům.

„Soutěž vyhlašuje Katedra politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Civipolis o.p.s., Unives.eu, Angelus Aureus o.p.s. a Sdružení místních samospráv České republiky,“ uvedl předseda poroty Pavel Šaradín z Katedry politologie
a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Soutěž o nejlepší obecní
a městský zpravodaj se podle jeho vyjádření koná k podpoře významného komunikačního kanálu, jímž právě zmíněné zpravodaje jsou.

„Vybrat nejlepší zpravodaje bylo velmi obtížné. Jejich úroveň se rok od roku zvyšuje
a mnohé tiskoviny už dosáhly profesionální úrovně,“ uvedla Marie Šuláková, místopředsedkyně poroty, která nezávisle hodnotí a přiděluje body, z nichž vyjde celkový vítěz. „Letos to ale bylo velmi těsné,“ dodala.

Prvenství mezi obecními zpravodaji získala obec Bílovice nad Svitavou. Druhé místo z loňska obhájil Zpravodaj obce Píšť, třetí byl Psárský zpravodaj.

V kategorii městských zpravodajů úspěšně obhájil loňské prvenství Zpravodaj Kahan, vydávaný městem Příbram. Za ním těsně skončily Těšínské listy, které vydává město Český Těšín a třetí místo získaly Šternberské listy, vydávané Místní akční skupinou Šternbersko.

Cílem soutěže je povzbudit tvůrce, kteří se na vzniku zpravodajů podílejí. „Zároveň chceme ukázat i ostatním obcím, městům a sdružením obcí, že zpravodaje v tištěné podobě mají smysl i budoucnost,“ zaznělo při slavnostním ceremoniálu. Podle poslance Miroslava Kalouska, který se aktu každoročně účastní, slouží zpravodaje i k podpoře místní demokracie, za což jejich autorům poděkoval. Kromě Kalouska předávali diplomy těm nejlepším v každé kategorii pomocný biskup opavsko-ostravské diecéze Martin David, Pavel Šaradín a první místopředseda SMS ČR Radim Sršeň.

V celkové desítce nejlepších jsou kromě zmíněných vítězů i města či městské části (řazeno abecedně) Buštěhradský zpravodaj, Frýdlanstké noviny, Kolovratský zpravodaj, Magazín Zlín, Pilníkovský zpravodaj, Prio (Ostrava-Poruba) a Tišnovské noviny.

Mezi obcemi zabodovaly také Hrádecké noviny, Huštěnovský zpravodaj, Líšnický zpravodaj, Prušánský zpravodaj, Štítinský zpravodaj, Velehradský zpravodaj a Zpravodaj obce Baška.

Šum

Více na: http://denik.obce.cz/clanek.asp?id=6735993

Je to super zpráva pro všechny, kteří se jakýmkoli způsobem na tvorbě Zpravodaje podílí od dopisovatelů až po naše vydavatelství, a také povzbuzení do další práce. Moc vám všem děkuji.

Jana Kamenská