Nechoránek, Nechoránek – neskolí nás zimní spánek

Příjemné předvánoční dny všem, kteří jste se zastavili u těchto řádků. Vy, kdo čtete Zpravodaj pravidelně, víte, že náš soubor nezahálí v žádném ročním období. A i když je zima v mnohém časem poklidu, my rozhodně nezvolňujeme a pečlivě se připravujeme na vystoupení, která nás v nejbližší době čekají.

Nejdřív vám ale představíme novinky letošního školního roku. Naše parta se zvětšila. Do souboru začala chodit prušánecká drobotina. Tři malá čtyřletá děvčátka – Viktorka Murasová, Zuzanka Krátká a Lucinka Klímová. A tak došlo na dlouho plánovanou akci. Rozdělili jsme se do dvou skupin. Starší děti má na starost Bibiána Stávková, ty mladší pak Iva Letochová. Úroveň schopností se přece jen u čtyřletých a desetiletých dětí výrazně liší. Na vystoupení ale budeme vždycky jedna parta. Sami se o tom můžete přesvědčit hned několikrát. V neděli 27. 11. jsme spolu s ostatními zpívali u rozsvěcení vánočního stromečku před obecním úřadem. Tady pak vystoupíme ještě jednou, a to při tradičním Vánočním koledování na návsi.

Další vystoupení na domácí půdě bude v rámci přehlídky HTVŠ v kulturním domě, a to 7. prosince. A pokud to naše paní švadlena stihne, představí se vám ty nejmenší děti v nových krojích – takzvaných kaboších. V takových, jaké se nosívaly kdysi u malých předškolních dětí. Mnohokrát děkujeme paní Aničce Ivičičové, která nám právě látky na nové kroje věnovala.

Následující dvě produkce už budou přespolní.  V sobotu 10.12. účinkujeme hned dvakrát. Nejprve v Hruškách v rámci adventního jarmarku. Druhé vystoupení bude jakýmsi přátelským posezením spřátelených dětských souborů. Naposled jsme se podobné akce zúčastnili loni ve Tvrdonicích. Odpoledne plné folkloru, zpěvu, tanců, ale i her a dovádění bylo tenkrát bezva. Letos akci organizuje dětská Lužická cimbálová muzika a my jsme moc rádi, že se potkáme s kamarády z Tvrdonic, Mikulčic a již zmíněnými muzikanty.

V našem vánočním pásmu jsou letos skutečné folklorní „špeky“. Paní vedoucí Bibka vyhledala neznámé koledy, které nám sice dávají lehce zabrat při učení, ale zase máme radost, že vám budeme moct představit něco méně známého.

A kdo si chcete u stromečku zazpívat společně s námi, tady jsou texty koled :

Na záhumňú, na záhumňú, /:straky, vrany ořú:/.
Liška plúží, liška plúží, /:zajíček ji tuží:/.
Veverka žne, veverka žne, /:medvěd snopy váže:/.
Baran skáče, baran skáče, /:snopy na vůz háže:/.
Kuna leze, kuna leze,  /:do stodoly veze:/.

Nenechte nás dlůho státi, ozime nás prsty, paty.
Nestojíme na peřině, stojíme na velkej zimě,
Nenechte nás dlůho státi, ozime nás prsty, paty.
Stojíme na sněhu, ledu, ideme k vám na koledu.

Celá parta z Nechoránku vám přeje klidný vánoční čas a úspěšný rok 2017.

Ivana Letochová