Léto ve zpětném zrcátku Obecní policie

Zpravodaj 3/2020: Po nepříjemných opatřeních, která nás svazovala z kraje roku, se léto jevilo jako příjemný nádech z plných plic. I my jsme toto období oddechu uvítali, ač naše činnost nepolevila. Nechory jsou stále populárnější, stejně jako cykloturistika. No a stále kvalitnější a dražší kola lákají také některé nenechavce. Za léto nám tak bylo oznámeno odcizení několika kol, včetně podstatně dražších elektrokol.

Nejen při běžných kontrolách, ale i na ohlášení zde bylo zjištěno v průběhu léta více než čtyřcet vozidel bez povolení. K tomu nám do Nechor několik nákladních vozidel vjelo „omylem“.  Postarší řidička se škodou felicia procouvala ulicí přes křižovatku. A že mám jako invalida vyhrazená parkovací místa? Že jsou na parkovišti většinou nejblíž ze všech? Nezájem, vždyť je to z něj deset metrů na poštu a beztak, už mi je obsadil někdo jiný, kdo ZTP/P nemá. Tak to dám na chodník, autobusovou zastávku nebo proč ne rovnou na přechod pro chodce?  Zaparkování vozidla v místě zúžení vozovky do jednoho pruhu je pak už vlastně celkem „normální“.

Pochopitelně více volného času svádělo k provedení větších domácích a zahradních prací, na které by během běžného roku nebyl čas. Jenomže ne vždy byly dodrženy předpisy, někdy ani slušné mravy. A tak je pěkné, že provedeme generační oživění ovocného sadu, ale už tak nepotěší „zbavení se“ ořezu odsunem na obecní prostory a jejich „zapomenutí“. A i stavba svépomocí je ryze praktická a pochopitelná, ale tak jako se platí a zajištuje nákup materiálu na stavbu, tak i odvoz odpadu z ní podléhá jistému hlášení a platbám. Ale proč neušetřit a těch sedm, osm tater suti nepřidat k hromadám na probíhající obecní stavbě?

Druhým opakem jsou pak občané, kteří svému majetku a pořádku okolo nevěnují takovou pozornost a důležitost. Bohužel i na ně musíme občas upřít svoji pozornost my. Do toho se nám tu – po delší době – opět vyskytlo několik injekčních stříkaček. Došlo také na trojí odchyt pejsků a jedné raritky. Domácí mazlíček v podobě asi půlmetrové agamy se rozhodl v parném létě vyrazit na výlet a poté, co jej doma již oplakali, vykoukl za týden na sousedku na druhém konci ulice, když šla večer natrhat rajčata do zahrádky.

Velmi nás těší, že naše mládež nesedí jen doma u počítače či s mobilem v ruce. Že se nám pravidelně schází skupina chlapů a rybaří u Kaluže. Každopádně tato nádrž je určena pro rybaření dětí, nikoliv dospělých, a navíc bez rybářského lístku. Také zde platí systémem „chyť a pusť“, a tak doporučujeme pro příště zvolit jiný způsob jak získat chutné doplnění jídelníčku.

Na závěr bych rád upozornil, že dron je sice moderní a stále oblíbenější, ale létání s ním a pořizování dokumentace cizích pozemků v obydlené zástavbě rozhodně není povoleno.

Za OP Prušánky Adam Hellinger