Křest DVD Prušánky v nářečí

Zpravodaj 2/2018: Křest dlouho očekávaného dokumentu s podtitulem „Tož to byuo tak…“ se konal v neděli 6. května 2018 v Kulturním domě v Prušánkách. Kmotrem se stal pan František Hradil, bývalý starosta obce a kronikář. Výběr prušáneckých občanů, které můžete v dokumentu vidět a hlavně slyšet, měla na starosti režisérka Ivana Letochová, Lenka Tlachová a Lubomír Zahradník. V dokumentu vzpomínají a o svém životě, práci a koníčcích mluví Pavel Polách, Ludmila Drejčková, Josef Ševčík, Květoslava Čechová, Josef Imrich, Štěpán Bůšek, Helena Pšovská a Marek Pšovský, Zdeňka Hromková a ze záznamu Jakub Pšovský. Ohlasy na film, který vznikl za finanční podpory nadace AGROFERT, byly veskrze pozitivní a mnoho občanů si DVD zakoupilo hned v kulturním domě nebo potom na obecním úřadě.
Pokud ho ještě nemáte, můžete ho za cenu 150,- Kč dostat třeba v místní knihovně nebo naproti ve dveřích č.3. Mohl by to být i pěkný vánoční dárek.

Zprávy o prušáneckém filmu o nářečí se rychle šíří a tak nás nepřekvapilo, když Český rozhlas Brno pozval v úterý 26. června paní Ivanu Letochovou, aby o dokumentu vyprávěla posluchačům brněnského rozhlasu v pořadu Apetýt moderátorky Lucie Hostačné. Pokud jste tzv. „prošvihli“ jejich vyprávění, najdete ho během pár dní v archívu pořadu:

Jana Kamenská

foto u článku: www.rtvj.cz