Kněží vynálezci
Zpravodaj 3/2018: Máte dojem, že kněží nic neudělali pro vědu a pro pokrok?
Jeden univerzitní profesor se zálibou mluvil o církvi a kněžích jako o tmářích, kteří brzdí pokrok, těmito slovy končíval svoje přednášky. Jeden bystrý posluchač měl už dost těchto urážek, proto se rozhodl, že pana profesora navštíví.
Pane profesore, – začal zdvořile, prosím Vás o vysvětlení některých mých pochybností.
Prosím, mladý příteli, sedněte si.
Především, pane profesore, bych byl zvědavý, jakým způsobem se nám zachovaly spisy starých klasiků. Komu můžeme děkovat, že se neztratily v těch dobách spisy Homérovy, Tacitovy a jiných starých klasiků, když přicházelo barbarství?
Je známé, odpovídá profesor, že mniši opisovali klasiky, a tak zachránili jejich díla před zpustošením.
Jakže, mniši?! A nebyli oni brzdou pro pokrok? Proč opisovali ty knihy?
No, hlavně benediktíni.
To je úžasné, tedy řeholníci zachránili kodexy? To byla vskutku namáhavá práce.
Jistě, mnozí dostali až souchotiny od toho množství prachu v knihovnách.
Bylo to v těch dobách, kdy mnozí panovníci se nedovedli ani podepsat, a mniši opisovali knihy pro další pokolení. Tak se nám zachoval Cézar, Cicero, Virginius, Tribun, Ovidius atd. Skutečně to množství starostlivě opsaných kodexů – že by byla práce řeholníků marná, pane profesore? Vždyť písmena jsou tak krásně vymalovaná a ty iniciálky jsou skutečně umělecká díla. Pane profesore, je to pravda, že bychom bez kněží neměli ani Kolumba a Vascu de Gama? Říká se, že mnich Framan v toce 1450 nakreslil pověstnou mapu, která vzbudila v Kolumbovi myšlenku vypravit se na cestu okolo světa.
To je pravda, odpovídal profesor trochu nervózně, ale nezapomeňte, že tu mapu by mohl nakreslit i některý jiný člověk, nejen kněz.
Vzpomínám si, že kterýsi papež zavedl do aritmetiky arabské číslice namísto nevhodných číslic římských.
Ano, byl to papež Silvestr I., ale mohl to udělat i někdo jiný.
Jenže udělali to kněží. Také jsem slyšel, že kněz vynalezl dalekohled a první drobnohled. Je to pravda, pane profesore: že by to pocházelo od kněží, kteří jsou brzdou pokroku?
Ano, je to fakt. Dalekohled vynalezl františkán Roger Bacon a poznamenávám, že Bacon byl velmi moderní mnich, říká profesor.
Ještě bych se chtěl něco zeptat: Galileo přece nebyl první, který tvrdil, že Země se točí okolo Slunce.
Prý to už učil Koperník.
Zase kněz? No slyšel jsem, že ani Koperník nebyl první. Sto let předtím řezenský biskup Regio Montanus už učil o tomto problému. Ještě prosím o trochu trpělivosti, pane profesore. Proč ta doba, ve které věda, umění a literatura kvetly, se jmenuje „Zlatou dobou Lva X.“?
Protože Lev X. byl velkým podporovatelem učenců, umělců a spisovatelů.
Jak to je možné, vždyť Lev X. byl přece papež a faráři, biskupově a papežové byli brzdou pokroku.
Příteli, vybuchl rozčílený profesor, mně se zdá, že jste přišel jen proto…
Jen proto, abych rozptýlil vaše pochybnosti, rušivé názory, – odpověděl uctivě student. – Směl bych Vám položit ještě několik otázek? Je to pravda, pane profesore, že první lidové školy založil Jan de la Salle?
Ano, byl to Francouz.
Je to pravda, že to byl kněz, prohlášený za svatého, pane profesore?
Mně to nezajímá.
A víte o tom, že mnich Bertold vynalezl střelný prach? Aresto Quido, pane profesore, že vynalezl noty, jistý bavorský mnich malbu na skle a jezuita Seschi z Itálie vynalezl spektroanalýzu? Víte o tom, pane profesore?
Příteli, chcete mě nahněvat?
Ale kdeže, pane profesore. Ale je to pravda, že hromosvod nevynalezl vlastně Franklin, ale před ním si už postavil hromosvod premonstrátský kněz Prokop Diviš?
Člověče, že se vám jazyk nezastaví.
Vidíte, jazyk. Největší odborník na cizí jazyky naší doby je kardinál Mezofanti. Ovládá víc než 70 řečí. O filologii se začal zajímat už jako mladý kněz. Když měl vyzpovídat polského raněného vojáka, za jednu noc se naučil polsky. No a nejzaoastalejším člověkem by byl asi kardinál Mack, který odhalil světu tajemství palimpsestu – písma na pergamenu, ze kterého už bylo něco setřené a vymazané.
Dost, dost, člověče, kam chcete jít?
Kam, kterým směrem? No to bych se musel zeptat Amal Fickeho de Gjoja, který asi v roce 1500 vynalezl kompas, víte o tom, pane profesore, že to byl kněz?
Příteli, rozhodl jste se.
Proti ohni by byla dobrá stříkačka, jenže první stříkačku vynalezli opět kněží, cisterciáci, pane profesore. V Paříži byli až do 17. století hasiči kapucíni.
Kdybyste tak duchaplně nemluvil, vyhodil bych vás.
Ale, pane profesore, kam? Vzpomínám si na balón, Říká se, že bratři Mongoflierové poprvé vzlétli, jenže předstihl je mnich, který v roce 1720 za přítomnosti celého královského dvora vznesl se do vzduchu. Vy si utíráte brýle, pane profesore? No to je též kněžský vynález. Brýle vynalezl dominikán, Alexandr Spinóza. Díváte se na hodinky, pane profesore. Hodinky jsou též vynálezem kněží. První hodiny sestrojil Casiodorus. Ale pozoruji, že jsem se vám stal nepohodlným. Už jdu. Venku nám už svítí pouliční lampy. Víte, že svítiplyn objevili jezuité? Ale už opravdu jdu. Vidím, že máte nádhernou motorku. Motorku vynalezl kněz Pancio a už v roce 1845 se na ní vozil. Dobrou noc, pane profesore.
Po tomto výčtu by asi nikdo neřekl, že kněží jsou brzdou pokroku. Je neuvěřitelné, co všechno vynalezli.
Dobrodružnou cestu za poznáním v novém školním roce přeje Vít Hába, farář