Klub dětí a mládeže Prušánky 4/2021

Zpravodaj 4/2021: Vážení spoluobčané, milí čtenáři a sledovatelé,

čas se nezadržitelně přehoupl do podzimu a náš Klub dětí a mládeže Prušánky, provozovaný Obcí Prušánky v prostorách multifunkčního domu na ulici Úzká, začal s dalším rokem svého provozu.

I v letošním roce jsme maminkám s nejmenšími dětmi nabízeli dopolední aktivity. Dopolední program, sestavený ze společných zpívánek za doprovodu hudebních nástrojů, pohybových aktivit a společného tvoření. Aby byla naše bříška plná a spokojená, umíme si také upéct či uvařit něco moc dobrého k snědku. K velké oblibě patří bezesporu klubíčkofleky. Děti mají také dostatek prostoru pro individuální vyžití v dětském herničce, vybavené různými nástěnnými či přenosnými Montessori prvky apod. Při příznivém počasí si užíváme plně funkčně vybavené zahrady, která je také součástí areálu. Od října jsme zahájili odpolední tvoření, při kterém si také zazpíváme a pěkně se protáhneme. Ze srdce mě těší zájem maminek, které se v našem klubíčku se svými dětmi pravidelně objevují a také se do aktivit či pomoci s klubíčkovými akcemi zapojují.

,,Foukej, foukej, větříčku,

shoď mi jednu hruštičku.

Shoď mi jednu nebo dvě,

budou sladké obě dvě…“

Letošní podzimní čas jsme zahájili sezónním ovocem, které k tomuto krásnému barevnému období bezpochybně patří. Okna našeho klubíčku zdobil vééélký korunový strom, který při větříčku shodil nejednu krásnou hruštičku. Nebyly to jenom zeleňoučké hruštičky, ale také šťavnatá červená jablíčka s našimi fotografiemi. Jelikož nám po práci vyhládlo a pár jablíček zbylo, upekli jsme si vynikající křehounký jablíčkový štrůdlík, po kterém se jen zaprášilo.

Na pospas jsme nenechali ani naše klubíčkové políčko, na kterém nám místo křenu vyrostla samá slaďounká mrkvička. Ano, čtete správně. Jak takové mrkvičky vyrostou? No přeci z otisků našich nožiček.

Procházkami po našich krásných Prušánkách si vždy nasbíráme plody nebo lístečky ze stromů na naše další tvořeníčko a nezapomínáme cestou zpět pozdravit našeho kamaráda vodníčka..

To už nám ale začaly přípravy na letošní velmi očekávanou drakiádu! Oprášili jsme zástěrky a pilně se vrhli na pečení nadýchaných muffinků a lahodných jablíčkovo-skořicových sušenek, které byly součástí ,,Sladkého baru´´. První rok se návštěvníci mohli vyfotit u dráčkové foto-stěny, která se nám také velmi vyvedla, co myslíte? Děti se mohly těšit na věcné ceny a diplomy, ale také na opékání špekáčků, které mimo draků na chvíli zaměstnalo naše tatínky. Děkujeme za hojnou účast, především také za podporu a pomoc vedení naší obce i jejich zaměstnanců, kteří se na této akci podíleli. Velké poděkování patří za myslivecký spolek Hubert panu Tomáši Jarošovi, který nám na místní myslivně poskytl zázemí, Pile Prušánky za dřevo do ohniště, firmě Gumotex za reklamní předměty, firmě VHS JAVOR a samozřejmě maminkám za pomoc nejenom při pečení.

Jelikož měly muffinky velký úspěch, přidávám slibovaný recept.

1vejce
80 g másla (oleje)
100 ml mléka
1ks prášek do pečiva
80 g cukr krystal
1ks vanilkový cukr
135 g hladká mouka

Vše smícháme a pečeme na 180° C přibližne 15 minut. Muffinky si můžete vylepšit vašim oblíbeným krémem a na blížící se svátky vánočně ozdobit.

A to už se blížil svátek svatého Martina a jeho příjezd na bílém koni. Mnozí z nás jsme doufali, že svatý Martin letos bílou peřinu opravdu přiveze a my si budeme moct užívat sněhových radovánek dosyta! V klubíčku jsme se s našimi staršími,ale i mladšími dětmi pustili na svatomartinské tvoření podkoviček a běloučkých husiček, které skončily tak jako tak na pekáči. Ke dni svatého Martina se váže několik desítek pranostik. K našemu tvoření se nejvíc hodila „Na svatého Martina bývá dobrá husina“.

V listopadu nás také čekal lampiónový průvod, který měl svoji trasu jako každý rok z návsi od Obecního úřadu Prušánky kolem dětského hřiště, rybníčka u školy, podél kulturního domu zpět k obecnímu úřadu, kde na děti v cíli čekala odměna v podobě drobného sladkého pamlsku.

Přišel adventní čas. Advent je čtyřtýdenní doba před Vánoci. Je do doba, kdy se připravujeme na Vánoce na příchod Ježíška. S každou nedělí se zapaluje o jednu svíčku navíc. Když hoří svíčky všechny čtyři, znamená to, že Štědrý den je tu. My se na Vánoce v klubíčku moc těšíme! Čeká na nás nejenom vánoční tvoření, ale také pečení a zdobení voňavých medových perníčků. Nesmíme zapomenout také na svátek svaté Barbory, svatého Mikuláše a svaté Lucie, s jejichž pranostikami se adventní čas váže také.

S příchozím adventem Klub dětí a mládeže Prušánky vytvořil již II. adventní výzvu, kterou si mohly děti společně s předtištěním dopisem pro Ježíška vyzvednout při procházce po našich krásných Prušánkách. Kde? No přeci v Poště od Ježíška, která zdobí od první neděle adventní vchod Obecního úřadu Prušánky. Vyplněný dopis s přáním děti vložily do schránky, která je určena přímo pro Ježíška a všechny dopisy od dětí z Prušánek putovaly přímo k Ježíškovi na Boží Dar. 😊

Cílem našich aktivit je propojit nejenom všechny věkové kategorie dětí a mládeže, ale také místní spolky, které u nás v Prušánkách fungují. Společně se připravíme na advent a nejkrásnější svátky v roce.

Přeji vám všem, vážení spoluobčané, krásné a požehnané prožití svátků vánočních, spoustu rodinné pohody, lásky, radosti a to nejdůležitější, pevné zdraví.

Vám, milé děti, přeji, ať se vám pod vánočním stromečkem splní všechna přání, která jste si v dopise pro Ježíška napsaly či namalovaly. Po Novém roce se na vás opět moc těším!

Za Klub dětí a mládeže                                                                                  Lubka Čulenová