Klub dětí a mládeže Prušánky 1/2021

Zpravodaj 1/2021: Milí čtenáři a čtenářky,

dovolte mi, abych vás i já jménem celého Klubu dětí a mládeže Prušánky v tomto novém roce 2021 pozdravila a pochlubila se našimi on-line výzvami. On-line výzvami pokračujeme od loňského roku, ale věřím, že se brzy opět uvidíme a „ Žlutý domeček“ na ulici Úzká opět ožije! 😊

Do nového roku jsme vstoupili s dobrým skutkem v podobě výběru pyžámek. Sbírka byla rozdělena do dětské fakultní nemocnice v Brně a Břeclavi. Všechna pyžámka, body, trička s krátkým a dlouhým rukávem, která byla přes naše ,,klubíčkové příjmové okýnko´´ vybrána, poputovala právě tam. Maminkám děkuji za velkou účast i svůj volný čas!

Začátkem ledna se nám blížil svátek Tří Králů, Kašpara, Melichara a Baltazara, který připadá na 6. ledna. Tímto svátkem končí Vánoce. Ježíškovi přinesli tři dary: zlato, kadidlo a myrhu. Zlato symbolizuje bohatství, kadidlo se využívalo k výrobě mastí, myrha je žlutá šťáva z keře, která se také přidávala do léčivých přípravků a je velmi vzácná. Jelikož po cestě Baltazar s Kašparem ztratili svou korunu, pomohli jsme jim společně s dětmi s výrobou koruny nové, aby mohli na své cestě dále pokračovat.

Tříkráloví koledníci přináší do domácností zvěstovat radostnou zprávu o narození Ježíška a popřát vše dobré a boží požehnání do nového roku. Na dveře domů píšou tříkráloví koledníci svěcenou křídou zkratku K+M+B+, což znamená Bůh požehnej tomuto domu. Za poslední křížek se napíše letopočet, aby Bůh žehnal po celý rok.

,,Leden má rád brusle, sáně,

zasněžené lesy, stráně.

V dalším týdnu jsme si k nám do Prušánek přivolali snížek pomocí sněžných obrázků. Předpověď počasí byla také velmi příznivá! 😊 Při tvorbě vatových kuliček si děti procvičily jemnou motoriku a věřím, že je moc bavilo i jejich navlékání. Posuďte sami, jak moc se nám nejenom sněžné obrázky ale i brusličky podařily! 😊

,,Masopustní veselice,

veselá je převelice.

Lidé vodí po vesnici

medvěda i medvědici.

Tancuj, tancuj, medvěde,

karneval se povede!

I k nám do klubíčku zavítal masopust. Vyrobili jsme si maškarní masky a začali se na masopust připravovat. Co vlastně masopust znamená? Masopustní slavnostní období začíná čas v období od Tří králů do Popeleční středy. V době masopustu se dříve konaly hostiny, ve městech tancovačky a na vesnici vepřové hody.

Masopust byl pro lidi svátkem hodování, během kterého se připravovali na následný půst.

Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na Masopustní úterý, tedy úterý před Popeleční středou, bývá vyvrcholením masopustu.

Jelikož k masopustnímu období kromě „maškar“ a masopustního veselí patří také hodování a zabíjačky, tak jsme si v dalším týdnu takovou „on-line klubíčkovou hostinu“ vyrobili! 😊

,,Pojďte, děti, k nám do špízky,

zaděláme na koblížky!

Smíchejte mouku, vejce, sůl,

už je toho těsta půl!

Přidáme i kvasnice,

ať je koblížků co nejvíce!

K fašankové hostině jsme nezapomněli také na koblihy a tzv. Boží milosti při další ,,klubíčkové výzvě´´. Ale že se nám panečku povedly! Radost pohledět! Na Novinkách se boží milosti na talíři dlouho neohřáli, popravdě se vůbec nedivím!

Spolu s dětmi jsme objevili krásy tradičního masopustu. Ač netradičně, ale i přesto jsme si on-line tento lidový svátek oprášili.

Děkuji děvčatům z OÚ Prušánky, které mi umožnili nahlédnout pod pokličku s přípravou tradičního pokrmu, který k tomuto veselí patří.

A už je tady březen! Krásný sváteční den MDŽ přejeme vám, milé maminky, babičky a tetičky i my děti z klubíčku! 😊 8. březen, svátek žen, MDŽ. Pomocí našich ručiček, které jsme si natřeli barvičkami, jsme vyráběli tato krásná přáníčka, která určitě udělala velkou radost našim maminkám, babičkám a tetičkám.

PEČOU CELÉ PRUŠÁNKY

I my jsme si po vzoru úspěšné pekařské soutěže, která probíhala v loňském roce na české televizi, upekli samé dobroty! Pekly se v domácnostech u nás v Prušánkách více bábovky, rolády, řezy, či koláče sladké nebo slané? Kdo dal přednost kvásku a domácímu pečivu? 😊 Prozradím, že se z obecního úřadu v čele s naším panem starostou a místostarostou zapojili i další zaměstnanci OÚ a jejich fota křupavého chleba, nadýchaných pletýnek, skvostné bábovky nebo jablečno-skořicového koláče můžete shlédnout na našich klubíčkových FB stránkách. Voňavá „klubíčková pekařská výzva“ měla velký úspěch! Bylo velmi těžké vybrat, která fota krásně vypadajících a určitě tak i chutnajících koláčů nebo řezů zde zveřejním. Myslím, že jsme se se svými pekařskými výrobky vzájemně inspirovali a já za sebe určitě o pár receptů poprosím.

Jaro už se blíží! Aneb… Když zaťuká sluníčko! 😊 Tento rok nám astronomicky jaro začalo už 20. března o půl jedenácté dopoledne. Sluníčko na nás začalo vykukovat čím dál víc i v „našem klubíčku“. V oknech se pyšníme naši novou zahrádkou, a aby byla zahrádka plná krásných rozkvetlých kytiček, vyrobili jsme je v další „klubíčkové výzvě“. Kytičky všech barev děti vkládali do květinkové krabice, která byla připravena před knihovnou na obecním úřadě.

Věřím, že další dny budou pro nás všechny víc a víc rozkvetlé, aspoň tak, jako naše kytičky v oknech Klubu dětí a mládeže Prušánky.

za klubík Lubka Čulenová