K Nechorám do sklepa za mladým vínem 2016

Zpravodaj 4/2016: Na druhý ročník podzimní ochutnávky mladých vín pozvali členové Spolku Nechorští vinaři všechny přátele dobrého vína. A tak se v sobotu 26. 11. 2016 do Nechor sjelo více než 600 nedočkavých návštěvníků k ochutnávce nejen letošních vín ve dvaceti otevřených sklepech.

Sklepy se otevřely jako obvykle v 10:00 hod. a v 15:00 hod. v centru Nechor zahájil starosta obce soutěže pro návštěvníky. První soutěží byla letošní novinka – Nechorských souboj v „lúpání dyňových jáder“. Většina soutěžících se s jádry v této podobě setkala poprvé. Po nezbytné instruktáži se pustili do boje, v jehož průběhu jejich počínání komentoval náš starosta. Vítězkou dvoukolového souboje se stala Alena Rapčanová z Jeseníku, která 60 kusů jader vyloupala nejrychleji. Velký zájem návštěvníků vzbudila, stejně jako vloni, následující soutěž v natažení koštýře o objemu 0,7 l na čas. Nejrychleji to zvládl Lukáš Růžička z Písku ve skvělém čase 3:75 s.  Pak už hrála k tanci a poslechu až do pozdních večerních hodin Kapela starých časů. Návštěvníci pokračovali v ochutnávkách ve sklepech nebo si dopřáli občerstvení. Mohli si vybrat z nabídky rychlého občerstvení u stánků, využít zdarma kupón na polévku, který našli ve svém průvodci nebo nabídku stánkařů. Občerstvení našli i v některých otevřených sklípcích a ve Vinných sklepech u Jeňoura.

V anketě se shodli na tom, že naše otevřené sklepy patří k nejlépe organizovaným akcím tohoto druhu, sklípky jsou nádherné, nálada skvělá a místní vinaři jsou hodní a vstřícní lidé. Mnozí z nich se už těší na červen nebo na příští podzimní akci a oceňují jejich komorní atmosféru.

V neděli dopoledne si hosté nakoupili vína domů nebo jako dárek pro své blízké a přátele k Vánocům. Ostatně blížící se svátky jim připomněla i vánočně laděná výzdoba všech otevřených sklepů. A slova návštěvníků z anketních lístků jsou velmi výmluvná.

Vaše hodnocení a případné připomínky?

„Prostě dokonalost!“

„Perfektní organizace, vynikající bloček s informacemi!“

„Je to parádní akce, užívám si to, počasí bylo objednané dobře, příště jedu zase!“

„Akce super, dozvěděl jsem se spoustu nových věcí.“

„Úžasná akce s nádhernou atmosférou, držíme palce do dalších ročníků.“

Na všech anketních lístcích jsme našli jen dvě drobné připomínky.
Touto úspěšnou akcí za krásného podzimního počasí ukončil Spolek Nechorští vinaři letošní činnost.

Už dnes můžeme místní ubytovatele informovat o tom, že otevřené sklepy máme naplánovány na 24. 6.  a 25. 11. 2017. Děkujeme za podporu místním občanům, vedení obce, Vinařskému fondu a Jihomoravskému kraji. Našim příznivcům a podporovatelům přejeme do nového roku pevné zdraví, štěstí a nám všem přízeň našeho patrona, Sv. Urbana.

Michaela Hradilová, Spolek Nechorští vinaři

foto: Martina Nešporová