K Nechorám do sklepa za mladým vínem 2015

K_Nechoram_za mladym_2015_1Zpravodaj 4/2015: Letos poprvé pozvali členové Spolku Nechorští vinaři všechny přátele dobrého vína do Nechor na podzimní ochutnávku mladých vín. Sbírané hrozny dávaly tušit, že letošní ročník bude obzvláště vydařený. Novinové titulky ho označují dokonce za ročník století. A tak se v sobotu 28.11.2015 do Nechor sjelo téměř 350 nedočkavých návštěvníků, toužících ochutnat letošní vína ve dvaceti otevřených sklepech.

Využili jsme dobré zkušenosti z organizace otevřených sklepů v červnu a navíc připravili několik drobných inovací. Sklepy se otevřely v 10:00 hod. a v 15:00 hod. v centru Nechor zahájil starosta obce soutěže pro návštěvníky. Přihlášení soutěžící určovali z nabídky tradičně pěstovaných nechorských odrůd pět vzorků. Vítězem se stal Lukáš Kresta z Kopřivnice, který správně určil 3 vzorky. Velký zájem návštěvníků vzbudila následující soutěž v natažení litrového koštýře na čas. K překvapení všech to nejlépe zvládla za skvělých 5:16 sek. Ivana Merhoutová z Chomutova. Pak už hrála až do 19:00 hod. Kapela starých časů a návštěvníci pokračovali v ochutnávkách ve sklepech nebo si dopřáli občerstvení. Mohli si vybrat z nabídky rychlého občerstvení u stánku, využít zdarma kupón na polévku, který našli ve svém průvodci, nebo nabídku stánkařů a Vinných sklepů u Jeňoura.

K_Nechoram_za mladym_2015_2V anketě se shodli na tom, že naše otevřené sklepy patří k nejlépe organizovaným akcím tohoto druhu a že místní vinaři jsou hodní a vstřícní lidé. Letošní vína jsou podle nich moc dobrá, výborná, vynikající, skvělá, super, mimořádný ročník. A mnozí z nich se už těší na červen.

V neděli dopoledne si hosté nakoupili vína domů nebo jako dárek pro své blízké a přátele k Vánocům. Ostatně blížící se svátky jim připomněla i adventní výzdoba většiny otevřených sklepů. A slova návštěvníků z anketních lístků jsou velmi výmluvná.

Jak vám naše vína chutnala, co se vám v průběhu akce nejvíce líbilo?

„Ježíši všechno!“

„Vaše snaha je obdivuhodná.“

„Děkujeme, na 48 hodin jsme zapomněli na realitu.“

Touto úspěšnou akcí, za krásného podzimního počasí, ukončil Spolek Nechorští vinaři letošní činnost a v lednu zahájí jeho členové přípravy na akce v novém kalendářním roce. Už dnes můžeme místní ubytovatele informovat o tom, že otevřené sklepy máme naplánovány na 25.6. a 26.11.2016. Děkujeme za podporu místním občanům, vedení obce, Vinařskému fondu a Jihomoravskému kraji. Našim příznivcům a podporovatelům přejeme do nového roku pevné zdraví, štěstí a nám všem přízeň vinařského patrona Sv. Urbana.

Michaela Hradilová, Spolek Nechorští vinaři (foto Zbyněk Hradil)