Informace odpadového hospodářství 2/2020

Zpravodaj 2/2020: Vážení spoluobčané,

v dnešním článku vás seznámím nejdříve s investičními akcemi, které budeme přes prázdniny a do konce roku zahajovat.

Největší letošní akcí je rekonstrukce chodníků na ulici Nová, pravá strana směrem na Moravskou Novou Ves a výstavba nového chodníku ulicí Příční k základní škole. Na tuto akci za cca 7 mil. Kč jsme získali dotaci 85 %. Zahájení akce bude 8. 7. 2020. Další významnou akcí je rekonstrukce sociálního zařízení na učebnovém pavilónu a kompletní nové osvětlení ve všech třídách. Sociální zařízení je v hodnotě cca 4 milionů a osvětlení 800 tisíc. I na tyto akce máme dotaci dokonce 90 %. Realizace těchto úprav bude probíhat přes celé prázdniny, aby se stihlo zahájení nového školního roku. Další akcí, na kterou se nám povedlo získat dotace, je revitalizace (úprava) okolí Kalúže. Zde se bude jednat o úpravu břehů a výsadbu nové zeleně kolem nádrže, před školou a v proluce kolem chodníku k ZŠ. Tato akce je v hodnotě cca 2 milionů a dotace činí 60 %. Tyto úpravy by měly být zahájeny po prázdninách, aby byly i vhodné podmínky pro výsadbu keřů a stromů. Na toto navazuje i další akce a to je výsadba větrolamu za ulicí Moravskou. I tato akce je v hodnotě cca 2 milionů a také zde je dotace 60 % a z JMK je dotace 300 tisíc. Zde bude zahájení také koncem roku. Poslední dotační akce je výstavba nových herních prvků ve Vrbičkách. Tyto prvky budou ocelové, aby nedocházelo k jejich poškozování, jako se to děje u hřišť s dřevěnými prvky. Tato dotace je ve výši 70 % a hřiště bude stát cca 300 tisíc Kč. V současné době čekáme ještě na dotaci k vybudování dílen a garáže pro Sbor dobrovolných hasičů. Tady by měla být dotace ve výši 95 % a cena díla 1 900 tisíc. Se zahájením by se začalo ihned po obdržení rozhodnutí dotace, tedy ještě tento rok.

Toto všechno jsou akce, kde se nám povedlo získat dotaci. Pak ale následují investiční akce, které budeme hradit z našeho schváleného rozpočtu. V příštím týdnu to bude oprava kanalizace bezvýkopovou technologií kolem obecního úřadu, kde je kanalizace v havarijním stavu. Tato oprava si vyžádá cca 3 milionů Kč. Dále chceme začít s vybudováním zázemí pro akce v parku u koupaliště. Tato budova  se sociálním zařízením a bufetem bude stát na místě rozbitých mobilních buněk a vyjde na cca 5 milionů Kč. V současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby, kde zahájení by mělo být v srpnu tohoto roku. Poslední akcí tohoto roku je demolice školního bytu, ve kterém neustále i přes různá stavební opatření dochází k praskání zdiva kvůli špatnému založení stavby, poté bude následovat výstavba dvou nových bytů. K této akci jsme museli přistoupit také kvůli rozšíření mateřské školy, kde z obecního bytu bude vybudována nová třída. A aby toho nebylo málo, Tělovýchovná jednota Podlužan Prušánky získala dotaci 12 milionů na výstavbu nové čtyřdráhové kuželny a tato stavba byla v minulém týdnu zahájena.

Tento rok nás tedy čeká ještě hodně investičních akcí a to bude také znamenat zvýšený pohyb stavebních mechanizmů po obci, a proto vás žádáme o trpělivost, shovívavost a zvýšenou opatrnost.

Závěrem tohoto článku mám na vás občany ještě jednu prosbu, která se týká odpadového hospodářství. Žádáme vás, abyste zbytky polystyrénu nedávali do žlutých pytlů společně s plasty, ale zvlášť do pytlů nebo svázat do balíků. Plasty totiž odváží vozidlo na komunální odpad a při zmáčknutí dojde k rozdrcení polystyrénu a na třídící lince z tohoto odpadu nic kromě kuliček nezůstane.
Nastává čas dovolených a tak vám na závěr přeji klidné a slunné letní dny.
Jan Nosek, místostarosta