Hudební, taneční a výtvarná škola v Prušánkách

Zpravodaj z Prušánek 1/2015

Podluží je krajem, který je známý vínem, ale také svým uměleckým bohatstvím. Co se týká vína, tak určitě jako jedna z vesnic na Podluží máme co nabídnout, a stále se v této oblasti zlepšujeme a vína našich vinařů patří mezi kvalitní a žádaná. Co se týká uměleckého růstu a vývoje, tak tam jsme se trochu zasekli. Už je to několik let zpátky, co Prušánky byly známé i díky spoustě dobrých muzikantů. Asi největším zlomem bylo ukončení činnosti Podlužánku, kde děti a mladí měli jakousi motivaci pro hraní, zažili partu a hraní na nástroj či tancování mělo své uplatnění a ocenění. V posledních asi dvaceti letech se nám v obci nepodařilo tuto oblast nějak podchytit a podpořit a můžeme vidět, jak se nám pomalu, ale jistě vytrácí vztah k hudbě a umění u mladých lidí. O tom, jaký hudba má vliv na celkový vývoj a kvalitu života člověka, určitě není potřeba se rozepisovat. Hudba a tanec jsou i jakýmsi spojovacím článkem, umí spojit lidi a bořit hranice nezájmu či individualismu. Každý z nás si rád zazpívá ať už při cimbálu, kytaře či jen tak pro dobrou náladu s dobrými kamarády nebo svými dětmi.

Již dříve byla snaha zřídit v Prušánkách pobočku některé ze základních uměleckých škol, ale tato možnost je vzhledem ke škrtům v rámci odboru uměleckého školství jak Jihomoravského kraje tak i MŠMT neprůchodná. Proto se obecní úřad tuto problematiku rozhodl řešit podobně, jako v některých obcích a to zřízením své Hudební, taneční a výtvarné školy. Tento záměr byl schválen na 4. schůzi zastupitelstva obce. Cílem je, aby dětem a mládeži byla zajištěna dostupnost kvalifikované výuky na úrovni ZUŠ a oni tak mohli rozvíjet své hudební, výtvarné, pohybové a dramatické schopnosti. V měsíci březnu byl rozdán dotazník s přihláškami dětem, aby bylo možné zjistit konkrétní zájem a připravovat jak finanční tak personální zajištění výuky. Je možné, že se informace o vzniku Hudební školy k někomu nedostala, pokud máte zájem ještě nějaké dítě přihlásit, udělejte tak prosím co nejdříve, přihlášky si můžete vyzvednout buď na OÚ v knihovně nebo ve dveřích č.3, nebo ji najdete na webových stránkách obce. Vyplněnou ji zašlete na mailovou adresu: kultura[zavináč]obecprusanky.cz

Výuka bude zahájena v příštím školním roce tj. v září 2015 a bude probíhat v prostorách základní školy, případně ve zkušebně pod KD. Vyučujícími budou kvalifikovaní muzikanti, absolventi konzervatoří a JAMU. Věřím, že se nám podaří zase trochu oživit zájem dětí a mladých lidí o umění a položit základ, na kterém se dají budovat folklorní, folkové a vícežánrové spolky, kapely různého zaměření. A Prušánky se stanou opět uznávaným hudebním centrem tohoto kraje.

Každý, kdo začínal hrát na hudební nástroj, ví, že to není cesta jednoduchá, je potřeba cvičit, učit se nové věci, překonávat sám sebe a něco si i odepřít. Děti bývají občas otrávené a nechtějí už cvičit, tady je role nás dospělých, rodičů, abychom se snažili je správně motivovat a povzbuzovat, abychom jim pomohli překonat toto období. Určitě se budeme těšit na některé z prvních vystoupení žáků, našich dětí.

Lenka Tlachová