Gulášfest v Prušánkách je za dveřmi

151031_gulasfest_017Za pár hodin začíná jubilejní ročník gulášového festivalu. Jak se těší Lubomír Zahradník, starosta obce a tradiční účastník akce?

Kolikátý ročník Gulášfestu se letos koná?
Je to 5. ročník, letos poprvé organizovaný Obcí Prušánky. Rád bych při této příležitosti moc poděkoval manželům Šimkovým, kteří tuto krásnou a dnes již tradiční akci před pěti lety založili a udělali z ní jednu z nejúspěšnějších akcí roku v Prušánkách.

Mám pocit, že ses účastnil každý rok. Vzpomněl by sis, za které party jsi vařil?
Vařil jsem dosud třikrát. Ve druhém ročníku s “Kapelou starých časů” (2. místo odborné poroty), ve třetím za “Vařečkáře” a ve čtvrtém za “Obecní úřad” (2. místo odborné poroty).

Kdybys měl vyjmenovat své tři nejoblíbenější guláše, jaké by to byly?
Masový z jakéhokoliv druhu masa (ale nejlepší je zvěřina), houbový nejlépe z masáků, neboli růžovek a tradiční buřtguláš.

Jaká jsou pravidla a jaké guláše se v  nabídce objevují?
Úkolem každého týmu je uvařit minimálně 25 litrů libovolného guláše. Hodnotí se barva, chuť, konzistence, uvařenost, hustota a celkový dojem. Ochutnávat můžete guláš hovězí, vepřový, dančí, srnčí, kohútí, fazolový, segedínský, lázeňský, starostův, čertovský a další.

Dá se vůbec hodnotit, který guláš je nejlepší?
Jedná se o chuťový vjem, který je velmi, velmi individuální. K hodnocení bude stanovena odborná porota složená většinou ze zkušených kuchařů, takže “nejlepší” guláš jistě bude objektivním, průměrným, smyslovým kompromisem lidí, kteří už v životě něco ochutnali.

Hodnotí i laici? Jestli ano, tak jak?
Bude samozřejmě i hodnocení návštěvníků. Pravděpodobně to bude tak, že každý návštěvník bude mít možnost přidělit jeden lísteček (bod) svému vybranému guláši…ale může to být i jinak. Zatím tato pravidlo stále ladíme.

131102_gulasfest_039O Tobě je známo, že rád a výborně vaříš. Co dělá guláš gulášem?
Děkuji 🙂 Odpověď je jednoduchá: guláš gulášem dělá především dobrá paprika a cibule ve skvělé harmonii s ostatními přísadami a samozřejmě s individuálním vlivem a uměním každé kuchařky či kuchaře.

Ty se letos představíš i v roli hudebníka. Co chystá Kapela starých časů?
S kapelou budeme letos hrát na gulášfestu již po čtvrté a zůstaneme u našeho tradičního repertoáru s několika novinkami. A podařilo se mi zorganizovat i jedno hudební překvapení:-)

Srdečně zvu všechny domácí i přespolní na letošní Gulášfest, kde si společně užijeme příjemné, voňavé a přátelské atmosféry v duchu pravidla: “Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se!”

Děkuji za rozhovor a pozvání na program svátečního dne.

Gulášfest začíná v pátek 28. října v osm hodin ráno přípravou gulášů. Jednotlivá družstva vaří a chystají další občerstvení. V pravé poledne se začnou guláše prodávat. Kapela starých časů začne hrát v jednu odpoledne. O půl třetí pak bude vyhlášení výsledků odborné i laické poroty. Gulášfest se koná na návsi u Obecního úřadu.

-hh-