Fotbalový poločas v SK Podlužan Prušánky

Zpravodaj 4/2021: Vážení sportovní přátelé,

rok 2021 se do historie, a nejen fotbalové, zapsal jako další „covid ročník“. Celou zimní část jsme fakticky proseděli doma, nemohli jsme s dětmi ani dospělými trénovat, ani hrát pravidelnou Okresní halovou ligu. Bohužel jarní část soutěží 2021 byla zcela zrušena, takže jsme tréninkovou přípravu ve všech kategoriích zahájili až v průběhu května. Bylo to dlouhých šest měsíců bez sportu, bez radosti z pohybu, společných setkání…

Proto jsem moc rád, že po tak dlouhém půstu se nám na hřiště vrátila celá naše široká mládežnická základna, která v této chvíli čítá okolo sedmdesáti aktivně sportujících dětí, kteří se v našem areálu opět pravidelně věnují pohybu na čerstvém vzduchu a mají radost z fotbalu spolu s námi trenéry.

Náš fotbalový oddíl v této chvíli pracuje vlastními silami se čtyřmi kategoriemi v rozpětí pět až třináct let, školičkou, mladší přípravkou, starší přípravkou a mladšími žáky, kteří hrají okresní soutěže. Výsledky v těchto kategoriích nejsou příliš důležité. Zásadní je pohybová aktivita dětí jako taková, chuť sportovat, rozvoj dětí v kolektivu a vytváření vazeb mezi hráči, trenéry a rodiči. Myslíme si, že je to klíč úspěšnému fungování oddílu a společně se snažíme o další posun v těchto oblastech.

Starší žáci nyní startují za společný tým pod hlavičkou Dubňan a Mutěnic v krajských soutěžích. Je to již v dnešní době naprosto běžná praxe, že dochází ke sdružování několika vesnic, aby mohli kluci hrát dál soutěžně fotbal.  Je to pro oddíly i hráče náročné na organizaci tréninků i zápasů, vytváření tréninkových podmínek, dojíždění po celém regionu atd.  Ale pokud chceme pokračovat, jiná cesta není, musíme se s tím vypořádat, jak nejlíp to jde.

Dorostenci se nám trvale děleně pohybují v týmu Mutěnic a Dubňan a Starého Poddvorova v krajských soutěžích a doufáme, že postupně doplní náš A-tým o čerstvou krev. V A-týmu jsme vzhledem k počtu zbylých aktivních hráčů byli nuceni hledat vhodnou spolupráci s jiným oddílem, abychom mohli další sezonu v mužích pokračovat. Podařilo se nám najít společné partnerství se Sokolem Hrušky a hrajeme OP okresu Břeclav. Výsledkově i herně se nám v podzimní části příliš nedařilo, je zde problém s nedostatečným počtem hráčů, s nízkou tréninkovou morálkou části kádru, bez které to dost dobře nejde. Takže se do budoucna na tyto záležitosti musíme zaměřit a změnit k lepšímu.

Rád bych se ještě vrátil k naší již tradiční velké fotbalové akci a to „Fotbalovému kempu 2021“. Jde tady o čtyřdenní soustředění formou příměstského tábora pro naše oddílové hráče, využíváme to jako startovací přípravu před vstupem do podzimní části soutěží. Takže v posledním srpnovém týdnu se opět na zdejším hřišti pod vedením nás – trenérů mládeže, prohánělo padesát dva dětí, rozdělených dle věku do čtyř skupin. Letos nás potrápilo počasí a v závěru i střevní chřipka, takže jsme poslední den kempu byli nuceni zrušit. To ovšem nic nemění na tom, že se akce vydařila a splnila svůj účel. Všichni zúčastnění touto akcí žijeme naplno, snažíme se, aby byl kemp nejen o fotbale. Program je naplněn perfektní ranní rozcvičkou, pohybovými cvičeními, protažením a doplněn hostujícími trenéry, kteří zpestřují fotbalovou část o nové prvky a cvičení. Celkově lze říct, že se hráči po takovém soustředění výrazně zlepšují a vstupují do podzimní části sezóny připraveni. Celý tým trenérů a dalších organizátorů má před kempem plno úkolů a starostí s přípravou a plánováním programu.

Jsme moc rádi za maximální podporu a spolupráci s vedením Obce Prušánky a ZŠ Prušánky. Díky tomu mají všichni zúčastnění po celou dobu kempu zajištěn odpovídající stravovací a občerstvovací režim v naší školní jídelně. Celému personálu školní jídelny patří za obětavost a ochotu velký dík.  Věřím, že i v dalších letech se nám společnými silami podaří zorganizovat tuto významnou sportovní akci v tomto příjemném a zábavném duchu!

Na závěr příspěvku bych rád poděkoval všem hráčům, trenérům a spolupracovníkům za jejich obětavost, pracovitost a sportovní výkony, rodinným příslušníkům a fotbalovým fanouškům za jejich podporu a popřál všem občanům krásné Vánoce a v novém roce hodně štěstí, zdraví a radosti.

Za fotbalový oddíl SK Podlužan Prušánky

Zbyněk Hromek