Čteme z prušánecké kroniky: O Kuffnerovém dvoře

Zpravodaj 1/2013:

František Hauška požádal žida Siebenscheina, aby mu zprostředkoval koupi nějakého statku, což tento slíbil, že v Prušánkách bude něco ke koupení. Zanedlouho koupil onen žid od Jana Leneomára hospodu č. 109, ku které patřil celý lán 180 měřic pole. Koupený statek převzal žid Siebenschein do nájmu na 15 let. Kup byl proveden roku 1863.

Roku 1865 zemřel majitel statku a hostince č.109 František Hauška, sekretář ve výslužbě.
Po smrti Hauškové rozhodli se dědicové, že onen statek prodají. Mezi kupiteli byl rovněž břeclavský žid Hirsch Kuffner, který onen statek koupil, aniž by o tom nájemce Siebenschein věděl. Načež nový majitel šel a úskokem žida nájemce přesvědčil, aby mu onen nájem přepustil. Žid Siebenschein nevěděl, že žid Kuffner je již majitelem onoho statku, a proto si nechal říci a nájem postoupil Kuffnerovi za odměnu 15.000 zlatých. Avšak když se dozvěděl, jak byl napálen, tu si rval vlasy na hlavě, že kdyby to byl věděl, tak by ho Kuffner tak lacino nedostal. Ošidil žid žida.
Tímto způsobem byl založen roku 1868 v Prušánkách Kuffnerův dvůr, který ze 180 měřicového lánu za 40 let vzrostl na dvůr, který čítá 2.200 měřic na Prušánsku, a 600 měřic na Žižkovsku. Přitom pohltil deset domovních čísel, kdež se nyní nalézají různé budovy. Tyto domy a pozemky patřily všechny rolníkům a byly z velké části a byly z velké části promrhány v židovských kořalnách.

Jednotlivé přístavby ve dvoře: roku 1870 byla postavena stodola, roku 1874 byla postavena sýpka podél silnice, roku 1877 bylo stavěno od sýpky až po vrata. Dne 26. prosince roku 1881 vyhořely maštale podél silnice vedle uličky. Roku 1882 byla postavena velká šopa vzadu, roku 1887 byl postaven byt pro správce a za ním volárny. Ze strojů se roku 1869 objevil první secí stroj, roku 1873 se objevil první stroj na sečení a první parní mlátička, roku 1874 první secí stroj na řepné seménko, roku 1884 první parní oračka, roku 1886 první vazačka na obilí, roku 1914 se objevila první benzínová oračka.

Když dvůr začal, tak bylo zaměstnáno ve dvoře 50 – 80 lidí, dva páry koní a 8 párů volů. Před 1. světovou válkou bylo zaměstnáno v tomto dvoře až 300 lidí, 12 párů koní a 36 párů volů.

Roku 1904 byl postaven dvůr Podsedky, který rovněž patřil židovské rodině Kuffnerů. V tomto dvoře byl jenom výkrm volů.

Z prušánecké kroniky přepsala Dr. Jana Kamenská