Čteme z prušánecké kroniky 3/2022
Zpravodaj 3/2022
Dne 13. července 1924 přišla do Prušánek zpráva o tragické smrti našeho rodáka a odvážného letce Tomáše Kalinovského. Tragicky skonavší se zúčastnil nějaké slavnosti v městě Čelákovicích u Prahy, kdež byly předváděny letecké výkony. On rovněž vsedl na letadlo s jistým továrníkem (vlastníkem toho letadla) a vznesl se do vzduchu. Při vzletu nešťastnou náhodou zavadil letadlem o vysoký topol, přičemž ihned vybuchl, motor začal hořet a letadlo se zřítilo do řeky. Letec Tomáš Kalinovský uhořel a ještě se utopil. Jeho společník byl těžce zraněn do hlavy. Lidé, kteří mu přispěchali na pomoc, vytáhli z řeky rozbitý aeroplán a v něm mrtvolu nešťastného Tomáše Kalinovského. Světovou válku přetrpěl, ústup přes Rusko a Sibiř jako legionář bez pohromy překonal a teď jako střelený sokol padá z nemalé výšiny k zemi, či vlastně do vody. Mnoho letů provedl, též několikrát proletěl nad svojí rodnou obcí a tomu všemu udělala tragická smrt konec. Odpočívá na čelákovickém hřbitově. Čest budiž jeho památce. Budiž mu země lehkou.
Dne 16. července roku 1924 byl pověřen občan Petr Ivičič – člen obecního zastupitelstva, aby převzal psaní obecní pamětní knihy v Prušánkách. Petr Ivičič tuto funkci přijímá a slibuje, že ji bude v pořádku vykonávati.
Dne 3. srpna roku 1924 byl pronajat obecní hostinec veřejnou dražbou za 6.100 kč ročně. Hostinec „vynajal“ František Slabák z Čejče na Moravě.
Počátkem letošního školního roku byla z obecní kanceláře zřízena nová učírna pro děti.
Na žádost cukrovarnického syndikátu v Hodoníně byl obecním výborem povolen sklad na řepu za humny u Kuffnerového dvora a bylo tam svezeno 28.000 q řepy, co v Prušánkách ještě nikdy nebylo.
Letošního roku se vyskytlo na polích veliké množství myší, které dělají velké škody. Byla učiněna opatření proti těmto škůdcům.
Roku 1924 byl 28. říjen slušně oslaven. Občane se shromáždili u obecního úřadu, odtud za doprovodu místní kapely se šlo do kostela a pak zpět ku škole, kde byla od jedné žačky odříkána pěkná deklamace. Pak následovala píseň „Bývali Čechové“. Po zpěvu měl velmi pěknou přednášku učitel Páč z Břeclavi. Po přednášce zahrála hudby státní hymny a po krátkém proslovu pana starosty Jana Maděryče byla slavnost ukončena.
Dne 19. listopadu roku 1924 byla zaslána agrární bankou v Břeclavi vyhláška do naší obce ohledně částečné parcelace Kuffnerového dvora v Prušánkách. Vyhláška zněla:
„ Kuffnerův cukrovar v Břeclavi dobrovolně rozprodává tyto pozemky: Padělky, Úzké Díly nad Vsiskem, Čtvrtky, Nadnechory, Žejdlíky, Úlehla a Nové, od Nových Louky, úzké Díly nad rybníkem, Louky od žižkovských hranic, krajní Nivka.“ Později k tomu byly přidány široké Díly nad rybníkem a dva Díly za humnama nad kostelem. Podsedky byly ponechány při dvoře. Jenom spodky byly vzaty do parcelace. Na vyhlášce znělo, že se bude postupovat dle norem stanovených pozemkovým úřadem.
Když byly vyhláška vyvěšena, tak ihned svolala místní domovina schůzi do obecního hostince. Avšak na této schůzi se nikdo nic nedozvěděl. Vyhláška byla všem přečtena, předseda domoviny prohlásil, že se o svojích členů postará, čímž byla schůze ukončena.
Za několik dní byly v hostinci u Jenofefy Škápíkové vypisovány přihlášky na půdu, ale jenom pro členy domoviny. Pro ostatní občany byly vypisovány přihlášky na půdu v obecní kanceláři. Domovináři si všichni vyplňovali přihlášky , že chtějí půdu do vlastnictví. Avšak v obecní kanceláři byly povětšině psány přihlášky že uchazeči chtějí půdu jenom do nájmu. To byla veliká chyba, neboť do nájmu se žádná půda nedávala a nikdo se o to nestaral, aby tyto přihlášky byly opraveny. Tímto pozbyli uchazeči, kteří chtěli půdu do nájmu, úplný nárok na půdu. Bylo z toho dosti křiku a nadávání, ale nebylo to nic platné. Uchazeči o půdu z Moravské Nové Vsi rovněž si podali přihlášky na půdu z Kuffnerového dvora v Prušánkách.
Dne 18. prosince 1924 vypukl oheň ve stolářské dílně mistra Františka Benáčka č. 222. Oheň byl zaviněn neopatrností dělníků v dílně pracujících. Škoda způsobená požárem jest odhadnuta na 15.000 kč. Postižený nebyl vůbec pojištěn.