Čteme z prušánecké kroniky

Zpravodaj 2/2013:

Tentokrát ve stručnosti o tom, co všechno se v Prušánkách stalo od roku 1860 do 1908, jak na to vzpomínal kronikář pan Ivičič, když začel psát první prušáneckou kroniku v roce 1924.

V letech 1860 – 1870 byly zrušené vinohrady v „Nových“. Roku 1861 byl vypuštěn panský rybník, kdež se v dřívějších dobách nalézalo hojně ryb. Z dřívějšího rybníka bylo udělané pole. Roku 1866 byl vykácen hájek, který býval v panských remízkách a sloužil zvěři za úkryt.

Roku 1868 byl velký požár v Prušánkách. Požár povstal v Cacardově a při velkém jižním větru přeletěl na stodoly, které sousedily s Cacardovem a shořely skoro všechny až na konec. Ze stodol přeletěl oheň na obytné stavení, čímž vyhořel celý řádek po pravé straně směrem k Josefovu. Pak přeletěl oheň na protější řádek, který od čísla 100 (dnešní OÚ) taky vyhořel celý až na konec, přičemž shořela i studna „obecnice“. Pak přeletěl oheň zase na stodoly, takže vyhořely skoro všechny stodoly směrem k Josefovu. Celkem shořelo sedmdesát dva domů a šedesát čtyři stodoly. Kdo tento velký požár zavinil, nebylo známo.

Roku 1869 se objevil v Prušánkách první pluh „ruchadlo“, koupil ho Tomáš Křehula č.234.

V letech 1870 – 1880 bylo zrušeno pasení ovcí v Úlehlách.

Roku 1877 se stavěla silnice od Roztrhanska až po Prušánky, roku 1878 od Novoveských hranic až p hranice Žižkovské. Zároveň byla přestavěna kaplička na nové místo k silnici, kdež stojí doposud mezi domky č.385 a č.393. (V současné době v těchto domech bydlí rodina Kalužíková a Markusíková, a na místě, kde stávala kaplička, stojí dům rodiny Osičkovy. Kaplička ale nikdy nebyla úplně zrušena. Když se podíváte na jejich dům na zeď vlevo od vrat, uvidíte ve výklenku sošku sedící ženy s knihou a vedle ní stojící dětskou postavičku. Ta žena je svatá Anna, babička Ježíše, stojící dítě pak její dcera Panna Marie).

Až do roku 1878 sloužily obecní pozemky „ostudy za Jurova“ jako cvičiště pro jízdu hulánů. Pak byly „Ostudy“ rozměřeny, pronajaty a proměněny na pole. Silnice k Josefovu a Žižkovu byly osázeny akáty, k Nové Vsi ovocným stromovím.

Roku 1882 byla postavena nová škola. Celkový náklad byl 18.864 zlaté. K uhrazení nákladu vzniklého stavbou školy byly prodány pastviny „Úlehla“.

V letech 1884 – 1892 bývala v Prušánkách četnická stanice na staré škole.

Dne 12. srpna 1888 byla založena Občanská záložna v Prušánkách.

Roku 1890 se stavěla studna „Jordánka“. Roku 1893 shořel větrný mlýn, který stával na vsisku na kopci.

Dne 1. října 1898 byla založena záložna „Reifeisenka“. Zakladateli byli farář Tomáš Pekař, rolníci Čech Antonín č.16, Čech Pavel, Miklica Martin, Sasín Josef a Imrich františek. Peněžní obrat v prvním roce byl 3.369,76 zlatých, v roce 1924 byl obrat 1 352.487,54 Kč. Následkem velkých vkladů a mála zápůjček v roce 1920 byla ztráta 552,99,- Kč.

Dne 3. července byl zabit bleskem František Imrich i s potahem – párem volů, vprostřed zácestku v „Hluchém žlebě“. Na památku tohoto neštěstí nechali manželé Imrichovi č.209, rodiče tragicky skonavšího syna postavit obrázek na sloupku na hraničce u remízů. Roku 1899 byl nákladem prusánských farníků postaven kříž na josefovských hranicích. Dříve stával na tom místě kříž dřěvěný.

Roku 1902 nechala svým nákladem postavit kapličku za rybníkem na „Dílách“ Františka Zimáková na památku po zemřelém bratru Františkovi Zimákovi.

Roku 1908 založili společníci Čech Antonín, Seják Jan a Tomáš Škápík cihelnu od „Nových na Lúkách“.