Čteme z prušánecké kroniky 1/2021

Na jaře roku 1920 bylo provedeno odvodnění Padělků a dílů od Těšicka, ovšem jenom tam, kde byl spád k novoveské struze.

Na jaře 1920 byl vytvořen zákon o takzvaných nucených nájmech. V Prušánkách obdrželi chudobní lidé do nájmu z Kuffnerového dvora asi 70 měřic a ze státního dvora taky asi tolik. Nájemní doba byla na šest let. Drahota obilí byla v té době veliká. Obilí stálo v té době od 400 do 600 korun za metrák, pěkná kráva stála od 12.000 do 14.000 kč, brambory přes 150 kč za metrák. Šlo ovšem o cenu obilí, které bylo prodáváno potajmu či jak se říká pod rukou. Poněvadž všechno obilí bylo zabaveno státem, žádný nesměl nic veřejně prodat. Avšak kdo měl dosti obilí, ten se neptal a prodával si kolik komu chtěl. Byl-li ovšem dopaden, tak ztratil všechno a ještě byl pokutován. Cena obilí státem odebraného byla velmi nízká, a proto se každý snažil, aby nemusel nic odevzdat.

Pivo bylo velmi drahé a špatné. Též ho byl velký nedostatek. Když byla muzika, tak skorem nikdy piva nestačilo. Vypilo se všechno, co měl hostinský na skladě-

Léto roku 1920 bylo velmi deštivé. Řeka Morava se rozvodnila, čímž vznikla velká škoda těm, kteří měli koupené na loukách. Buď jim voda všechno odnesla anebo na nesečenou trávu sedal kal, takže to k ničemu nebylo. Zároveň byla ohrožena sklizeň hroznů, kterých se dosti ukázalo. Vína bylo nakonec v tomto roku velmi málo. Jenom několik vinařů uchránilo svoje vinice před peronosporou a plísní hroznovou.

Podzim roku 1920 byl velmi suchý. Pole zůstala nezorána a nezaseta. Nepršelo přes dva měsíce, až začátkem prosince dosti pěkně napršelo. Ihned byla pole plná lidí s potahy. Každý oral a hned sel. Za několik dní napadl sníh, ale lidé nedbali, orali a seli ve sněhu a bylo to dobré.

V měsíci prosinci bylo provedeno sčítání lidu. V Prušánkách bylo napočteno 2031 obyvatel.

Dne 13. prosince roku 1920 pokusili se komunisté o státní převrat v republice. Též v Prušánkách v Kuffnerovém dvoře byl učiněn pokus o socializaci tohoto dvora. Důvěrníci dělnictva převzali vedení celého dvora na sebe. Toho času správce dvora Václav Hudeček i s dozorci předali beze všeho odporu všechno do rukou dělníků. Avšak netrvalo to dlouho, přišli četníci, sebrali některé dělníky a zavřeli je. Pokus o státní převrat se nezdařil. Ostatní občané se k tomuto zachovali úplně lhostejně.

Na podzim roku 1920 vypukla v Prušánkách slintavka a kulhavka, následkem toho nesmělo se z Prušánek na dobytčí trhy.

Začátkem prosince 1920 se začalo mlet obilí v nově postaveném mlýně v Prušánkách. Tento mlýn nechal postavit Josef Proček, který se do Prušánek přistěhoval. Stavbu provedl zednický mistr Vavřinec František. Se stavbou bylo započato po žních roku 1920. Postavením tohoto mlýna se ulehčilo naší obci, neboť ježděním přes pole bylo promrháno mnoho času, kterého u zemědělce není nikdy nazbyt.

V prosinci 1920 se také začaly prodávat stavební místa na „Ostudách“ za „Jurova“. Toto bylo provedeno proto, aby mohla býti upsána půjčka československého státu. Kdyby se neupsalo, tak by propadly válečné půjčky, které byly upsány po čas války na obec. Proto bylo hromadně prodáno více pozemků, aby se strženými penězi mohla zaplatiti nová půjčka. Cena pozemků byla 3 kč za jeden čtvereční metr.

Z prušánecké kroniky vybrala a upravila Jana Kamenská