Cor Dare – sKORO NA konci

Zpravodaj 2/2020:

Činnost organizace Junák je po více než dvouměsíční pauze opět povolena. Jsou sice ještě nějaká omezení a bezpečnostní pokyny, ale důležité je, že opět můžeme fungovat.

Nadpis tohoto odstavce je inspirován jedním internetovým seriálem, a to zcela záměrně. Koronavirus je příčina toho všeho, čím jsme si museli všichni projít. Věříme, že už se blíží konec onoho náročného čtvrtroku a vše se brzy vrátí k normálu. Zároveň je ale spousta těch, které epidemie postihla tak, že nevyhnutelně přišel jejich konec. A je tak trochu ve hvězdách, jak to po tomto období bude s naším oddílem. Ale i přes všechny těžkosti, které přineslo předchozí období, podařilo se nám pár hezkých a radostných chvil.

Výprava do Litovle

Jen podle nadpisu by čtenář nehádal, že se jedná o něco hezkého v kontextu epidemie, ale možná stačí jen říct, že skautská výprava proběhla od 6. do 8. března 2020. Pokud vám datum nic neříká, tak upřesním, že se výprava uskutečnila přesně jeden týden před vypuknutím nouzového stavu. Byla to komornější akce, které se zúčastnilo osm skautů, ale klukům přinesla přesně to, co měla – čas strávený s kamarády, zábavu, výzvy a trochu vzdělání. Skauti totiž prožili na vlastní kůži environmentální program o tričku, který se zabývá globálním problém v oděvním průmyslu. Po vypuknutí nemoci byli vedoucí trochu ve stresu, jestli budou všichni v pořádku, protože cesta na vlak a do obchodu vedla přímo středem Litovle, ale všechno naštěstí dobře dopadlo.

Velikonoční hra

Zdá se to skoro až nemožné, ale podařilo se nám na Velikonoční pondělí připravit pro děti hru, která neodporovala tehdejším nařízením a pokynům. Veškeré instrukce našli zájemci na facebookové stránce našeho oddílu a pak už jen stačilo vyrazit do areálu kostela a klubovny. Podle fotek s veršovanou nápovědou mohli rodiče s dětmi hledat velikonoční čokoládové zajíčky a jednoho si odnést domů. Během Velikonočního pondělí se hry zúčastnilo více než padesát lidí a hra se setkala s velmi dobrým ohlasem.

Memoriál Libora Laci

Na svátek patrona skautů sv. Jiřího 24. 4. 2020 to byl přesně rok, co zemřel Libor Laca, člen našeho oddílu. Na jeho památku spojenou se sv. Jiřím jsme připravili Memoriál Libora Laci, který bychom chtěli pořádat kolem toho data pravidelně každý rok. Letos jsme jeho podobu museli přizpůsobit aktuální situaci, takže byla vyznačena trasa s ukrytými úkoly a kdo chtěl, tak se mohl kdykoli během soboty 25. 4. 2020 memoriálu zúčastnit. Všechny úkoly byly spojeny s rytířskou legendou o sv. Jiřím. Pouze poslední stanoviště bylo věnováno Liboru Lacovi. Ale i toto stanoviště bylo v podstatě propojené se sv. Jiřím, protože Libor byl srdcem i životem velký bojovník se všemi rytířskými cnostmi, které má mít každý správný skaut. Zakončení memoriálu bylo u místa posledního odpočinku Libora, které bylo označenou velkou skautskou lilií. Pořád je mezi námi v našich srdcích a vzpomínkách.

Příměstský tábor

Nová doba si žádá nové přístupy. Proto pro děti poprvé v historii našeho oddílu připravujeme příměstský tábor v klubovně za kostelem. Celotáborová hra je inspirovaná celosvětově úspěšným seriálem Kdo přežije. Děti se budou zdokonalovat v různých dovednostech, které pak budou moci využít v připravených výzvách a úkolech. Součástí bude celodenní výlet, dvě přespání v klubovně s večerním programem a mše svatá.

Libor Sukup