Slovo starosty: Co se v Prušánkách podařilo v roce 2021

Vážení a milí spoluobčané,

přibližuje se konec roku 2021 a všude kolem nás zase rezonuje témata Covid, opatření proti němu a očkování. Tentokrát to ale není téma, o kterém chci psát v tomto svém příspěvku. Ze všech stran totiž neslyšíme nic jiného a mám pocit, že se kvůli těmto tématům úplně vytrácejí informace z běžného života o tom, co se kolem nás děje pozitivního a co se podařilo.

Chtěl bych se tedy s vámi podělit o to, co se v roce 2021 podařilo u nás v Prušánkách. A není toho málo.

Postavili jsme, zkolaudovali a uvedli do provozu novou kuželnu, která je od začátku využívána pro sportovní vyžití příznivců tohoto sportu jak z řad amatérů, tak registrovaných hráčů včetně možnosti velmi příjemného posezení s občerstvením. Totéž se nám podařilo s vybudováním tzv. „bufetu u koupaliště“ ze kterého se stalo, zvláště během krásných letních dnů, velmi příjemné místo s posezením v parku ve stínu stromů.

V základní škole jsme instalovali do všech tříd rekuperační a ventilační jednotky (3,2 mil. Kč dotace), které by měly přispět k významnému zlepšení prostředí ve škole pro naše děti. V blízkosti školy probíhá velká přestavba rybníčku zvaného „Kalúža“ (1,2 mil. Kč dotace) na krásné místo s parkovou úpravou, které se jistě stane vyhledávaným místem pro hry dětí či jen místem pro pozorování čilého dění kolem vody.

Pro naše hasiče jsme postavili novou halu na požární techniku (1,9 mil. Kč dotace) a zvětšili tak prostory nutné pro činnost této skvělé jednotky, jakou naši hasiči bezesporu jsou.

Na místě bývalého „školního bytu“, který musel být odstraněn kvůli havarijnímu stavu budovy, vyrostly dvě nové bytové jednotky (5,4 mil. Kč dotace). Díky tomuto kroku a následnému uvolnění bytu v budově školky bude možné v příštím roce rozšířit prostory školkynavýšit tak její kapacitu.

Asi největší zahájenou stavbou, která sice není příliš vidět, ale pro chod obce je nesmírně důležitá, je čistírna odpadních vod s přečerpávací stanicí (38 mil. Kč dotace). V současné době je již ve zkušebním provozu třetina zařízení a celá akce bude dokončena na podzim příštího roku.

Je také rozběhnuta příprava velkých projektů příštích. Je to výstavba bytovek v části obce „Vrbičky“ spolu s výstavbou inženýrských sítí a pozemní komunikace. Celý tento projekt probíhá v tzv. společném řízení a je již jen kousek před vydáním stavebního povolení. Sítě a komunikace se budou budovat v příštím roce a poté může následovat výstavba bytových domů. Dalším projektem je výstavba nového víceúčelového centra (na místě dnešního „chasáku“). Tento objekt je zatím ve stádiu studie a na projektu se bude pracovat v příštím roce.

Z menších, ale neméně důležitých akcí je třeba zmínit opravy památníků. Kříž na hřbitově, památník padlým farníkům, je již opraven a krásně zrekonstruován. Památník u kulturního domu na svoji opravu sice ještě čeká, ale dotace je schválena (500 000 Kč na oba památníky) a realizace se předpokládá v průběhu několika měsíců. V této souvislosti je také třeba zmínit, že obec finančně přispívá značnou a rozhodující měrou i na opravu našeho kostela (500 000 Kč), jako stavební dominanty Prušánek.

Získali jsme také dotaci 240 000 Kč na zatravnění a výsadbu stromů kolem vodních nádrží (poldrů), což bude další významný příspěvek naší obce k ozdravění životního prostředí.

Podařilo se nám také získat dotaci ve výši 4,4 mil. Kč na rekonstrukci a výstavbu chodníků v obci, která se uskuteční v příštím roce.

Kromě výše zmíněných budovacích aktivit se nám, i přes nepřízeň vnějších podmínek, hezky rozběhla činnost našeho Klubu dětí a mládeže v Prušánkách. Mají moc hezké aktivity pro děti a jejich rodiče a je to určitě vítané rozšíření možností pro jejich zábavu a poučení. Přes všechny složitosti úspěšně také pokračuje rozvoj uměleckých dovedností našich dětí v umělecké škole HTVŠ. Bohužel kvůli zpřísňujícím se opatřením nebude možné uspořádat tradiční předvánoční besídky. Určitě se na ně ale můžeme těšit hned, jak jen to bude možné.

Celkem jsme v letošním roce dokázali získat v dotacích neuvěřitelných 54,8 mil Kč, což je velký úspěch a je to v obci vidět. Tedy pro toho, kdo to vidět chce. Tím narážím na tradiční „fejsbúkové“ kritiky úplně všeho, co se udělá a na ty, kteří vždycky neomylně vědí, co by se mělo a co všechno je špatně. Kteří ale také nikam nechodí, ničeho se neúčastní, nic pro nikoho druhého neudělají a na ničem nikdy nevidí nic dobrého… Je to škoda, je mně jich svým způsobem líto a moc bych se přimlouval, aby se alespoň občas pokusili „přehodit“ do pozitivního módu a znovu objevili zázrak osobní komunikace s pravými přáteli. Ne s těmi stovkami přátel virtuálních a mnohdy úplně neznámých na sociálních sítích. A taky aby v sobě našli odvahu komunikovat přímo. Ne zbaběle a pokrytecky v poloanonymním prostoru virtuálních bublin.

Vážení a milí spoluobčané, blíží se Vánoce, nejkrásnější svátky v roce. Doba je zlá, nálada ve společnosti je pod bodem mrazu. Chci všechny moc poprosit, aby se v sobě pokusili znovu najít vlastnosti jako jsou tolerance, pochopení, umění naslouchat a respektovat názory druhých, i když s nimi nemusíme souhlasit. Pokusme se alespoň na chvíli zklidnit a uvědomit si, že všemi těmi negativními emocemi, které s námi někdy cloumají, ubližujeme nejen všem kolem, ale také sami sobě.

Přeji všem krásné, zdravé svátky ve společnosti svých blízkých.

Váš starosta.